24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Maturzyści do piór. Dziś język polski

Znów zakwitły kasztany...

W czwartek o godz. 9 rano rozpoczęły się matury. Około 284 tys. tegorocznych abiturientów przystąpiło do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego (poziom podstawowy). Podczas egzaminu maturzyści zmierzyli się z twórczością Saint-Exupery’ego i Wierzyńskiego.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składał się z dwóch części testu i tekstu własnego (rozprawka lub analiza tekstu poetyckiego). W tym roku rozprawka nosiła tytuł „Praca – pasja czy obowiązek” a analiza dotyczyła wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „Słyszę czas”.

Maturzysta, aby otrzymać świadectwo dojrzałości, musi zdać trzy obowiązkowe pisemne egzaminy: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym.

Oprócz tego musi też wybrać co najmniej jeden przedmiot do wyboru (biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne) i zaliczyć go pisemnie na poziomie rozszerzonym.

Czytaj także: Kontrowersyjne zdjęcie na maturze próbnej z WOS-u

Egzaminy pisemne przeprowadzane są rano i po południu. W czwartek po południu odbędzie się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Nie tylko pisemne

Oprócz egzaminów pisemnych, abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 24 maja. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 26 maja.

Do zdania matury wystarczy uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych.

Czytaj także: Witold Pyrkosz: maturę zdałem z ud koleżanek

Wyniki matur ogłoszone będą 30 czerwca. Ci, którzy nie zdadzą jednego obowiązkowego egzaminu, mają prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Jeśli „położyli” więcej przedmiotów, mogą zdawać ponownie dopiero za rok.

(pap.pl)

język polski

egzamin

matura

Redakcja 24 godziny
date_range 4 maja 2017 schedule 20:28