24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Mamy stan pełzającej wojny”

Tragiczny zamach w Berlinie tematem „Tu i teraz”

- Niestety, będzie coraz gorzej, ja jestem pesymistą. Europa będzie musiała być coraz bardziej policyjna i coraz bardziej ograniczać w związku z tym prawa obywatelskie, bo mamy stan pełzającej wojny - ocenił w programie „Tu i teraz” konsekwencje poniedziałkowego zamachu w Berlinie były szef ABW Andrzej Barcikowski.

- Niestety mamy nowy sposób postępowania jak dotąd w Europie – mówił Barcikowski.

- To jest podobna sytuacja jak, gdy w Turcji policjant zastrzelił ambasadora Rosji. Zauważmy, że w dwóch przypadkach, jednego dnia mamy do czynienia z nowym sposobem działania terrorystów - pod pewnym przykryciem. Pod przykryciem kierowcy polskiej ciężarówki, pod przykryciem policjanta - to był prawdziwy policjant - ocenił były szef ABW.

Ekspert odniósł się także do ataku centrum islamskie w Zurychu. - Trzeba się liczyć z tym, że reakcją na te zdarzenia będą ataki na muzułmanów - stwierdził gość Nowa TV.

- Zwiększa nam się liczba sposobów działania i frontów, to jest bardzo niebezpieczne – dodał.

„To była to punktowa akcja”

- W Monachium całe miasto było postawione na nogi. Tam na początku były informacje, że być może napastników jest trzech i oni jeszcze grasują po mieście i stąd całe miasto, cały region był w stanie wojny. A tutaj w Berlinie, kiedy się tak naprawdę teraz wydarzyło, to była to punktowa akcja, bardzo krótka, szybko skończona. To jest to jedno, co jest dobre w tym całym złym - że to wydarzenie się bardzo szybko skończyło - mówił w programie „Tu i teraz” Gerhard Gnauck, korespondent „Die Welt” w Warszawie.

- Ci ludzie nie działają zazwyczaj samotnie, są inspirowani. Jak wiemy też, nie są to dyrektywy bezpośrednie, że natychmiast trzeba czegoś dokonać. Po prostu szuka się okazji. Ta okazja najprawdopodobniej w Berlinie się przytrafiła - komentowała prof. Danuta Chmielowska, turkolog.

Jeżeli chodzi o studentów arabskich, to u nas zachowują się do tej pory tak, że nie powinno być wobec nich żadnej agresji. To właściwie wstyd dla naszych obywateli - tych, którzy nie tolerują obcego, nie tolerują innej nacji - dodała prof. Chmielowska.

 („Tu i teraz” Nowa TV)


 


 


 

 

berlin

terroryści

niemcy

Tu i teraz

zamach

Redakcja 24 godziny
date_range 21 grudnia 2016 schedule 08:55
„Zgłaszają się do nas nauczyciele, którzy tracą pracę”
1 września nie wszyscy wrócą do szkoły

– Jeżeli nauczyciel będzie chciał dopełnić swój podstawowy etat, który ma w innej szkole, będzie potrzebna zgoda dyrektora. Obawiam się, że o tę zgodę nie będzie łatwo – ocenił w Nowa TV Artur Sierawski, nauczyciel historii, inicjatywa „Nie dla chaosu w szkole”. Chaos rozpoczął się w zeszłym roku, kiedy minister Anna Zalewska ogłosiła plan swojej reformy z którego tak naprawdę nic nie wynikało – dodał nauczyciel.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 09:03