24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Mamy cztery nowe miasta

Odwiedził je Adam Feder

Polska nieustannie się urbanizuje. W kraju przybywa miast, tylko w tym roku cztery. Jak się zostaje miastem? To proste. Piszę się dobrze umotywowany wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiada na pytania, przedstawia dokumenty, aż ministerstwo wyda opinię. A potem już tylko rozporządzenie Rady Ministrów i jest… miasto. Te nowe odwiedził Adam Feder.

1 stycznia Polska straciła cztery wsie, ale zyskała cztery miasta: Rejowiec, Mielno, Opatówek i Morawicę.

W przypadku Rejowca prawa miejskie odzyskano po 140 latach. Choć nie wszyscy mieszkańcy z tego się cieszą. Nie to co w Morawicy, gdzie lokalna społeczność pęka z dumy. – Duma, no duma jest, że się jest z miasta. Tyle lat tu mieszkałam i zawsze mówiłam, że jestem ze wsi, teraz będę mówić, że jestem z miasta – mówi jedna z mieszkanek.

(„24 godziny”)

wieś

miasto

adam feder

Redakcja 24 godziny
date_range 5 stycznia 2017 schedule 21:47
ARiMR zmaga się z kolejkami i wizją ogromnej kary
Problemy z dopłatami dla rolników

System komputerowy do obsługi rolniczych dopłat nie działa, wnioski są wypisywane i przyjmowane ręcznie. W oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ustawiają się długie kolejki kolejki. Termin składania wniosków za 2017 rok został przesunięty do płowy czerwca – tyle czasu dała Komisja Europejska, która może nałożyć na Polskę ogromną karę. Za co? Okazuje się, że nie tylko tegoroczne wypłaty są zagrożone… niektórzy rolnicy nie dostali jeszcze wypłat za ubiegły rok.

Redakcja 24 godziny
date_range 12 maja 2017 schedule 17:29