24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Legionowo nie chce współtworzyć stolicy

Wyniki referendum nie zadowolą partii rządzącej

Równo 140 lat praw miejskich i ponad pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców. Legionowo właśnie powiedziało Warszawie „nie”.

Za mniej więcej 50 tysięcy złotych władze Legionowa jako pierwsze zdecydowały się zorganizować referendum w sprawie przyłączenia miasta do Warszawy.

Przy blisko 50 procentowej frekwencji, zdecydowana większość – bo kilkanaście tysięcy mieszkańców – opowiedziała się przeciwko takiemu rozwiązaniu. Odmiennego zdania było około tysiąca osób.

– Warszawa to Warszawa, a Legionowo to Legionowo i tak powinno zostać – przyznaje pan Tadeusz z Legionowa.

Czytaj także: PiS chce, aby Warszawa miała aż 33 gminy

Miażdżące zwycięstwo przeciwników pomysłu PiS ucieszyło władze miasta, które cenią swoją samorządową wolność i nie zamierzają ją oddawać.

Zgodnie z założeniami ustawy, metropolia warszawska ma się rozrosnąć do gigantycznych rozmiarów, wchłaniając miasta takie jak Legionowo, Wołomin, Pruszków czy Piaseczno. To w dużej mierze miejscowości głosujące na PiS, ale akurat Legionowo popiera Platformę.

(„24 godziny”)

legionowo

pis

referendum

stolica

Warszawa

Redakcja 24 godziny
date_range 27 marca 2017 schedule 21:14

W czwartek odbyły się największe w tym tygodniu protesty, które zebrały tysiące ludzi. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział w ich kontekście: „atmosfera piknikowa, spacerowicze i turyści”. Protestowano przed Sejmem, Sądem Najwyższym i Pałacem Prezydenckim – mimo, że adresata apelu „3 razy weto” nie było przy Krakowskim Przedmieściu. Andrzej Duda wypoczywa obecnie na Helu. Demonstracje odbyły się nie tylko w stolicy – tysiące ludzi wyszło na ulice wielu polskich miast.

Redakcja 24 godziny
date_range 21 lipca 2017 schedule 15:57