24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Leczenie udarów. „Czas jest kluczowy”

Prof. dr hab. n. med. M. Śmiałek w Nowa TV

– Czas jest bardzo ważny – mówił leczeniu udarów mózgu prof. dr hab. n. med. Mieczysław Śmiałek, który był gościem Nowa TV. Lekarz podkreślił, że najważniejsze są dwie-trzy godziny po udarze, bo jeśli pomoc nadejdzie w tym czasie, to szanse na powrót do zdrowia są realne.

Gość programu „Tu i teraz” wskazywał, ze już po 40. roku życia wszyscy jesteśmy narażeni na wystąpienie udaru, a prawdopodobieństwo wzrasta z wiekiem. W Polsce ok. 70 tys. osób rocznie zapada na udary, z czego 30 tys. umiera. Jak dodał, udary mogą mieć bardzo różne źródło i przebieg. – Udar nie jest sprawą jednorodną. Jest udar niedokrwienny, słoneczny czy krwotoczny – wskazywał prof. dr hab. n. med. Mieczysław Śmiałek.

A jak się zabezpieczyć? Ważne jest leczenie takich dolegliwości jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby serca. Są także czynniki genetyczne.

Czytaj także: Zbigniew Wodecki trafił do szpitala. Miał udar

Doktor podkreślał, że kluczowy niesieniu w pomocy przy udarze jest czas. Jeśli dotrze ona do trzech godzin, to szanse na powrót pacjenta do zdrowia jest realny i można mówić o szansach na pełne wyleczenie.

(„Tu i teraz”)

zdrowie

joanna dunikowska

prof. dr hab. n. med. Mieczysław Śmiałek

Tu i teraz

udar

Redakcja 24 godziny
date_range 12 maja 2017 schedule 09:20
Kwaśniewski: nie konstytucja jest problemem, a to że rządzący ją łamią
Były prezydent w Nowa TV

– Moim zdaniem dzisiaj klucz do przyszłości Polski jest po stronie opozycji – mówił w Nowa TV Aleksander Kwaśniewski. – Czy zobaczymy twarze, którym będzie można zaufać i które będą „osobami nadziei” na to, że można odsunąć PiS od władzy i rządzić lepiej oraz przywrócić te wartości, które są w tej chwili gwałcone – dodał były prezydent.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 czerwca 2017 schedule 10:06