24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kwaśniewski: nie konstytucja jest problemem, a to że rządzący ją łamią

Były prezydent w Nowa TV

– Moim zdaniem dzisiaj klucz do przyszłości Polski jest po stronie opozycji – mówił w Nowa TV Aleksander Kwaśniewski. – Czy zobaczymy twarze, którym będzie można zaufać i które będą „osobami nadziei” na to, że można odsunąć PiS od władzy i rządzić lepiej oraz przywrócić te wartości, które są w tej chwili gwałcone – dodał były prezydent.

– Bohater „Solidarności” w demokratycznej Polsce ciągany przez służby policyjne, a prokurator z czasów PRL-u robi obecnie karierę – to przeraża i jednocześnie stanowi o absurdzie. Zresztą nie jedynym, festiwal w Opolu do tej pory w historii był tylko raz odwołany – w czasie stanu wojennego i to też pokazuje, do jakich absurdów doszło – mówił na antenie Nowa TV Aleksander Kwaśniewski, komentując aktualną sytuację polityczną w kraju.

Czytaj także: Niespokojne obchody 86. miesięcznicy smoleńskiej

Były prezydent stwierdził, że tak jednoznaczne, agresywne działania partii Jarosława Kaczyńskiego mogą wynikać z głodu władzy. – Za tym kryje się ideologia, z którą ja się nie zgadzam, czyli przekreślenia dorobku III Rzeczypospolitej i budowania czegoś w to miejsce – mówił gość „Tu i teraz”. – Uważam, ze to jest złe, ponieważ niszczy wciąż jeszcze kruche instytucje demokratyczne w Polsce: sądy, Trybunał Konstytucyjny, ale co jest gorsze, to rujnuje tą ledwo co tworzącą się kulturę prawną Polaków – argumentował.

Klucz po stronie opozycji

Byłego prezydenta nie dziwi jednak stałe poparcie elektoratu Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ partia ta wywiązuje się właściwie z każdej obietnicy złożonej swoim wyborcom. Kwaśniewski podkreślił, że według niego PiS będzie miało pond 30 proc. poparcia także w następnych wyborach parlamentarnych, bo jest dobrze zorganizowane.

Oglądaj także: „Tu i teraz”. Aleksander Kwaśniewski o wyborach w USA

– Moim zdaniem, dzisiaj klucz do przyszłości Polski jest po stronie opozycji – tego, na ile będzie przedstawiać atrakcyjną i przekonywającą alternatywę programową, ale przede wszystkim personalną. Czy zobaczymy twarze, którym będzie można zaufać i które będą „osobami nadziei” na to, że można odsunąć PiS od władzy i rządzić lepiej oraz przywrócić te wartości, które są w tej chwili gwałcone – dodał polityk.

(„Tu i teraz”)

pis

Tu i teraz

opozycja

wybory

konstytucja

ue

unia europejska

polityka

aleksander kwaśniewski

marek czyż

Redakcja 24 godziny
date_range 23 czerwca 2017 schedule 09:53