24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Trwa spór wokół bójki w Radomiu

KOD i Młodzież Wszechpolska wzajemnie się oskarżają

Kto kogo pobił podczas manifestacji KOD w Radomiu? To wiadomo, ale kto kogo sprowokował? Tu już są wątpliwości, a w każdym razie ma je minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Totalna opozycja robi wszystko, by szczuć na ulicach i w Radomiu też szczuła – mówił minister w Polskim Radiu, ale zapowiedział jednocześnie kontrolę w miejskiej komendzie, bo policja na miejscu była, ale w funkcjonariuszy powinno być więcej.

Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności zajść w Radomiu. Na zdjęciach z soboty widać, jak członkowie Młodzieży Wszechpolskiej kopią leżącego przedstawiciela KOD. Zdaniem członków Komitetu, incydent był skutkiem agresji przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej. Druga strona konfliktu ma inne zdanie – twierdzi, że działali w obronie własnej, bo zostali zaatakowani.

Dlaczego na zgłoszonej i legalnej manifestacji nie było widać policji? Dla porównania – nad bezpieczeństwem uczestników kwietniowej miesięcznicy smoleńskiej czuwało blisko dwa tysiące policjantów. Akcja policji kosztowała wówczas podatników 700 tys. zł.

Czytaj także: Bójka podczas manifestacji KOD w Radomiu

Podczas czerwcowej miesięcznicy, policja chroniąca uczestników siłą wyniosła Władysława Frasyniuka, działacz opozycyjnego z czasów PRL. W Radomiu policja nie reagowała.

Do sytuacji odniósł się na antenie Polskiego Radia szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Początkowo przyznał, że mogło dojść do zaniechania ze strony policji i zapowiedział kontrolę, jednak później minister przeszedł do… przerzucania winy za zdarzenie na opozycję.

Platforma złożyła doniesienie do prokuratury, Nowoczesna domaga się, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu Mariusz Błaszczak wytłumaczył posłom, jak mogło dojść do takich zaniedbań.

Opozycja nie wyklucza jeszcze jednego wniosku – o delegalizacje Młodzieży wszechpolskiej.

(„24 godziny”)

radom

KOD

demonstracja

manifestacja

Młodzież Wszechpolska

bójka

Redakcja 24 godziny
date_range 26 czerwca 2017 schedule 20:33