24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Krzysztof Szczerski: w Europie nie ma sytuacji jedności

W „Więc jak” m. in. o wyborze Tuska na szefa RE

– Polska nie dlatego nie wchodzi do strefy euro, bo jest gorsza, tylko dlatego, że nie jest to w naszym interesie. Nie ma czegoś takiego jak gorsza i lepsza prędkość Europy – mówił w programie „Więc jak” w Nowa TV sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. – Dziś w Europie nie ma sytuacji jedności. Nieszanowana jest zasada równych państw – stwierdził polityk.

Krzysztof Szczerski odniósł się m. in. do stosunkowo chłodnych gratulacji, które prezydent Andrzej Duda złożył Donaldowi Tuskowi przy okazji wyboru na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej.

Czytaj także: Tusk zostaje na drugą kadencję w Radzie Europejskiej!

– Prezydent pogratulował pokazując jednocześnie problem, który dzisiaj istnieje w Unii Europejskiej. W tym krótkim liście zawarł formalne odniesienie się do wyniku głosowania, ale także właśnie to, iż pokazało , że nie ma dziś w Europie sytuacji jedności. Nieszanowana jest zasada równych państw – ocenił Szczerski.

– To wszystko jest dopiero przed nami wszystkimi, także Donaldem Tuskiem, żeby odbudować taką Europę, która byłaby Europą rzeczywiście zjednoczoną – zapowiedział gość „Więc jak”.

Wina Donalda Tuska

– Jeśli chodzi o Donalda Tuska jako przewodniczącego RE, jego główną winą było przede wszystkim ingerowanie w sytuacje wewnętrzną jednego z krajów Unii i tym samym złamanie mandatu jaki ma przewodniczący Rady Europejskiej – mówił na antenie Nowa TV sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

– Gdybyśmy mieli nałożyć problem Europy wielu prędkości na problem pęknięcia przy okazji tych wyborów i jedno z drugim by się połączyło, to rzeczywiście byłaby taka tykająca bomba – powiedział polityk.

Czytaj także: Tusk „wielokrotnie przekroczył swój europejski mandat”  

W ocenie Szczerskiego, dalsze brnięcie w sytuację podziału jest niewskazane.

– Jeśli ktoś wbije nam do głowy, że jest prędkość lepsza lub gorsza, to jest już po zawodach. Nie ma lepszej lub gorszej prędkości w Unii Europejskiej – dodał Krzysztof Szczerski.

(„Więc jak”)

Sławomir Jastrzębowski

Donald Tusk

rada europejska

więc jak

unia europejska

Andrzej Duda

Krzysztof Szczerski

Redakcja 24 godziny
date_range 15 marca 2017 schedule 09:14