24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kraków: hejnalista pilnie poszukiwany

Wymagania spełnią tylko nieliczni

Kandydaci na stanowisko hejnalisty przechodzą aż cztery etapy procesu rekrutacji. Ochotnicy muszą m. in przebiec 1000 metrów w czasie nie dłuższym niż 3 minuty i 29 sekund, umieć rzucać piłką lekarską znad głowy, a dodatkowo popisać się nieprzeciętną znajomością gry na trąbce.

Dla kandydata, który spełni te i inne wymagania, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oferuje zatrudnienie w samym centrum Krakowa z przepięknym widokiem z okien Wieży Mariackiej.

Tradycja hejnału mariackiego liczy sobie aż siedemset lat. Utwór w pewnym momencie urywa się, jakby melodia nie została zagrana do końca. Dlaczego? Krąży na ten temat legenda.

Czytaj także: Zawód listonosza stracił na prestiżu? „Kiedyś się go wyczekiwało jak księdza”

Ponoć przed wiekami strażnik miejski dawał z wieży Kościoła Mariackiego sygnał do otwierania i zamykania bram grodu. Ostrzegał także przed niebezpieczeństwem – jak wybuch pożaru czy nadejście wroga.

Pewnego dnia, gdy strażnik zobaczył nadchodzących Tatarów, zaczął grać hejnał. Na szczęście zdążono zamknąć bramy miasta, ale jedna ze strzał wroga trafiła w gardło hejnalisty. Na pamiątkę tego wydarzenia melodia urywa się zawsze w tym samym momencie.

(„24 godziny”)

hejnał

zawody

kraków

małopolska

Redakcja 24 godziny
date_range 30 marca 2017 schedule 21:12

Zabytki Tarnowskich Gór, w tym pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku, zostały wpisane w niedzielę na Listę UNESCO – zdecydowała komisja obradująca w Krakowie. Światowa Lista Dziedzictwa Narodowego wydłużyła się o kilka nowych pozycji. Oprócz pomników przyrody, formacji geologicznych oraz ekosystemów, w zestawieniu znalazły się także zabytki architektury i urbanistyki.

Redakcja 24 godziny
date_range 9 lipca 2017 schedule 13:15