24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Krajobraz po burzy. Ogromne zniszczenia na Starych Powązkach

125 tys. osób czasowo bez prądu

Ponad 6 tysięcy interwencji strażaków, blisko 500 uszkodzonych dachów i połamał ponad 5 tysięcy drzew – to bilans ostatnich burz, które przeszły nad Polską. Niektóre straty są nie do odrobienia, jak te z warszawskiego Cmentarza Powązkowskiego.

Porywisty wiatr wyrywał w czwartek i piątek stare drzewa na cmentarzu i łamał ogromne gałęzie, które zniszczyły wiekowe nagrobki. Stare Powązki to jedna z największych i najstarszych polskich nekropoli. Cmentarz jest skarbnicą rzeźby i małej architektury, dlatego w całości objęty jest ścisłą ochroną Stołecznego Konserwatora Zabytków. – Jest strasznie dużo zniszczonych starych pomników, z piaskowca na przykład, w starym stylu i tak na prawdę to nawet nie w cenie jest problem dlatego, że już nie ma wielu firm, które są w stanie takie pomniki zrobić z powrotem – tłumaczy Maciej Kubicki, właściciel zakładu kamieniarskiego.

Czytaj także: „Ja się oglądam, a tu takie płaty blachy lecą”. Nawałnice nie odpuszczają

Wstrząs przeżyli w czwartek nie tylko mieszkańcy Warszawy. Po południu burze przesunęły się na północ od stolicy. Ucierpieli mieszkańcy od Gorzowa Wielkopolskiego przez Bydgoszcz, Olsztyn, aż po Białystok.

Opóźnienia w podróży

Wieczorem burze dotarły także na północ kraju. Nawałnice uszkodziły urządzenia sterowania ruchem na dworcu Szczecin Główny. Opóźnienia pociągów w piątek rano sięgały nawet kilku godzin. – Miałam odjechać o godzinie 09:05 do Lubeki. No niestety, jest godzina 12 i nadal nikt nie wiemy, kiedy ruszymy – relacjonował jeden z pasażerów.

Ponad 6 tysięcy interwencji

W sumie przez ostatnie dwa dni w związku z burzami prawie 30 tysięcy strażaków interweniowało w cały kraju ponad 6 tysięcy razy. Wiatr uszkodził blisko 500 dachów i połamał ponad 5000 drzew. Problemy w dostawach prądu dotknęły 125 tysięcy osób.

(„24 godziny”)

prąd

nagrobki

cmentarz

burza

wichura

ulewa

nawałnica

powązki

straż pożarna

Redakcja 24 godziny
date_range 30 czerwca 2017 schedule 20:53