24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny

Władze chwalą się, że „precyzyjnie trafił w cel”

Korea Północna przeprowadziła we wtorek rano pierwszy test międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Po niespełna 40 minutach lotu, ładunek spadł do morza Japońskiego. W wyniku przeprowadzonej próby nie ucierpiał żaden statek czy samolot. Zgodnie z oświadczeniem Pjongjangu, testy zostały przeprowadzone na rozkaz przywódcy państwa Kim Dzong Una.

Według północnokoreańskiej telewizji, pocisk balistyczny Hwasong-14 przeleciał 933 km, osiągnął wysokość 2802 km i „precyzyjnie trafił w cel” po 39 minutach lotu. Jak podkreślono, pocisk ma być zdolny do uderzenia w dowolne miejsce na ziemi.

Czytaj także: Trump kontra Kim. Okręt podwodny USA u wybrzeży Korei Płd.

W oficjalnym oświadczeniu napisano, że „Korea Północna będzie niezawodnie chronić pokój i bezpieczeństwo na Półwyspie Koreańskim ,w regionie i na całym świecie”.

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In, po poinformowaniu go o próbie, zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zaniepokojone są też władze Japonii, a sam Donald Trump skomentował ten fakt pytając czy „Kim Dzong un nie ma nic lepszego do roboty”.

(„24 godziny”)

Kim Dzong Un

donald trump

pocisk

korea północna

rakieta

Redakcja 24 godziny
date_range 4 lipca 2017 schedule 11:50