24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kontrowersyjne zdjęcie na maturze próbnej z WOS-u

„Opieka nad dzieckiem to zadanie dla kobiety”

Choć mężczyźni chętnie wybierają się na urlop tacierzyński, a swoim dzieciom poświęcają coraz więcej czasu, taka postawa nie wszystkim się podoba. A już na pewno nie twórcom zadania na maturze próbnej z WOS-u.

Uczniowie mieli rozstrzygnąć, czy zdjęcie ilustruje tradycyjny model rodziny. Właściwa, sugerowana przez egzaminatorów odpowiedź brzmiała: „Nie, bo opieka nad dzieckiem to zadanie jedynie dla kobiety. Ojcowie mają zapewniać byt i reprezentować rodzinę na zewnątrz”.

To wywołało falę krytyki. Zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. – Kobiety nie chcą być postrzegane jedynie przez pryzmat matek i żon. Dążą do równego podziału obowiązków – podkreśla Wanda Nowicka, feministka, była marszałkini Sejmu.

Maturalny arkusz znajduje aprobatę jedynie wśród konserwatystów, którzy podtrzymują tradycyjny model rodziny. – Państwo i korporacje przymuszają do pracy kobiety, a przecież one wolałaby zostać w domu i wychowywać dzieci – mówi z kolei Mariusz Dzierżawski, założyciel Fundacji Pro Prawo do Życia.

I pewnie właśnie taki podział ról, dla twórców maturalnego zadania, byłby idealny.

(„24 godziny”)

tata

urlop tacierzyński

WOS

matura

zadanie

Wiedza O Spoełczeństwie

Redakcja 24 godziny
date_range 2 grudnia 2016 schedule 21:20