24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kontrowersje wokół budżetu na 2017 rok

Opozycja twierdzi, że został uchwalony nielegalnie

Politycy opozycji zablokowali w piątek w Sejmie mównicę i stół prezydialny. PiS przeniósł swoje obrady do Sali Kolumnowej, gdzie bez udziału protestujących posłów uchwalił budżet na 2017 rok. - Nielegalne - krzyczeli posłowie z innych partii.

Kiedy mównica została zablokowana, posłowie PiS-u opuścili salę plenarną i udali się na posiedzenie klubu. Po wyjściu z posiedzenia klubu politycy partii rządzącej mówili, że będą chcieli głosować nad budżetem na rok 2017 - mimo blokady mównicy sejmowej przez opozycję. Tak też się stało. 

W dwóch głosowaniach Sejm odrzucił poprawki opozycji do budżetu, przyjął natomiast wszystkie poprawki PiS. Jak poinformował Marek Kuchciński, w głosowaniu wzięło udział 236 posłów. W efekcie Sejm uchwalił budżet na 2017 rok z deficytem nie wyższym niż 59,3 mld zł.

Dlaczego partii rządzącej tak bardzo zależało na czasie? Na co znajdą się pieniądze, a na co może ich zabraknąć? Czy głosowanie ws. budżetu było legalne?

Więcej w materiale wideo „24 godzin”.

(se.pl, „24 godziny”)

opozycja

pis

sejm

budżet

Redakcja 24 godziny
date_range 19 grudnia 2016 schedule 20:45

W czwartek odbyły się największe w tym tygodniu protesty, które zebrały tysiące ludzi. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział w ich kontekście: „atmosfera piknikowa, spacerowicze i turyści”. Protestowano przed Sejmem, Sądem Najwyższym i Pałacem Prezydenckim – mimo, że adresata apelu „3 razy weto” nie było przy Krakowskim Przedmieściu. Andrzej Duda wypoczywa obecnie na Helu. Demonstracje odbyły się nie tylko w stolicy – tysiące ludzi wyszło na ulice wielu polskich miast.

Redakcja 24 godziny
date_range 21 lipca 2017 schedule 15:57