24h online
„Konsultacja prawna to 100-200 zł, a zadłużamy się na kilkadziesiąt tysięcy” źródło: Nowa TV

„Konsultacja prawna to 100-200 zł, a zadłużamy się na kilkadziesiąt tysięcy”

„Super temat”: pożyczkowi oszuści

– Człowiek, który nie jest profesjonalnie przygotowany, nie jest w stanie zweryfikować treści umów – mówił w programie „Super temat” w Nowa TV Michał Wawrykiewicz. Adwokat, który komentował działalność firm lichwiarskich podkreślał, że lepiej wydać 100 zł na poradę prawnika, niż stracić oszczędności życia. Barbara Husiew, wiceprezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, podkreślała, że „takie praktyki powinny być absolutnie zakazane”.

Iwona i Piotr Kawalerscy z Łodzi pilnie potrzebowali pożyczki – chodziło o 10 tys. zł. Para obecnie jest bezdomna. Ich mieszkanie zostało przejęte z powodu długu, który powiększał się w błyskawicznym tempie. „Wpadliśmy w ręce pożyczkowych oszustów” – przyznają małżonkowie, którzy nie szukali pomocy w banku, czy u rodziny a zdecydowali się na wzięcie tzw. chwilówki pod zastaw nieruchomości. O tym, jak nie dać się oszukać gangom lichwiarzy i na co szczególnie uważać przy braniu pożyczki dyskutowali goście programu „Super temat” w Nowa TV.

– To jest lichwa. Takie praktyki powinny być absolutnie zakazane i niedozwolone – mówiła Barbara Husiew, wiceprezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu komentując przypadek bohaterów reportażu.

Oglądaj także: „Super temat”. Dramaty dłużników. Jak działają komornicy?

Na uwagę, że lichwa w Polsce jest zakazana, zareagował prawnik Michał Wawrykiewicz. – Trzeba pamiętać o tym, że firmy lichwiarskie, korzystając z ogromnego arsenału swoich doradców prawnych, którzy tworzą w ten sposób dokumenty podpisywane później przez pożyczkobiorców, że starają się obchodzić przepisy – mówił.

Prawnik podkreślał, że dramat ludzi, którzy dają się wciągnąć w ogromne zadłużenie polega na tym, ze podopisują oni nie umowy pożyczkowe, które są ściśle obwarowane prawnie, a np. przedwstępne umowy sprzedaży swojego mieszkania. – Udzielamy dodatkowo pełnomocnictwa tej firmie, np. przez akt notarialny – wyjaśniał.

„Firmy lichwiarskie boją się adwokatów”

– Trzeba pamiętać, że nawet jeżeli skorzystamy z odpłatnej pomocy prawnej, to konsultacja kosztuje 100-200 zł, a zadłużamy się na kilkadziesiąt tysięcy, a czasem skłonni jesteśmy zastawić swoje mieszkanie, samochód, oszczędności i je stracić, więc warto z pomocy skorzystać przed (pożyczką – red.), przeczytać tę umowę – wyjaśniał i dodał, że „firmy lichwiarskie boją się adwokatów”.

(„Super temat”)

pieniądze

jarosław kulczycki

mieszkanie

parabanki

super temat

dług

kredyt

lichwa

pożyczki

oszustwo

Redakcja 24 godziny
date_range 22 czerwca 2017 schedule 09:49