24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Konstytucja Biznesu to plan PR-owski”

Dyskusja w programie „Proste pytanie”

– To jest pewien zbiór pomysłów, ogólnie słusznych, natomiast obawiam się, że premier Morawiecki nie będzie w stanie tego wdrożyć – mówił w programie „Proste pytanie” w Nowa TV Paweł Rabiej (Nowoczesna), komentując Konstytucję Biznesu. Do sprawy odnieśli się także Wojciech Bakun (Kukiz ‘15), Krzysztof Łapiński (PiS) i Jan Grabiec (PO).

Konstytucja Biznesu wicepremiera Morawieckiego była jednym z tematów sobotniego programu „Proste pytanie”. Goście Marka Czyża zastanawiali się, jakie skutki będzie miał dla polskich przedsiębiorców dokument, który gwarantuje wprowadzenie zasady pewności prawa (raz przyjęta interpretacja prawa nie będzie przez urzędy zmieniana), wprowadzenie ulg dla początkujących biznesmenów czy wdrożenie zasady proporcjonalności kar w przypadku popełnienia błędu przez przedsiębiorcę.

Bez napięcia

Do Konstytucji Biznesu przedstawionej w piątek przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego przekonywał Krzysztof Łapiński z PiS. – To nie jest tak, że zawsze musi być napięcie. Państwo powinno tak działać, żeby ułatwiać życie przedsiębiorcom. Są pewne inwestycje, które państwo może robić w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – mówił.

Jak dodał, nie wierzy w to, że ludzie biznesu uzależniają swoje plany od polityki. –Trudno mi sobie wyobrazić przedsiębiorców, którzy nie chcą podejmować inwestycji, jakie będą przynosiły im zyski – zauważył.

Brak pomysłów

Paweł Rabiej z Nowoczesnej zauważył, że pomysł Morawieckiego jest w części przygotowany przez poprzednią ekipę rządzącą. – Premier Morawiecki wziął coś, co już było przygotowane w Ministerstwie Gospodarki – powiedział.

– To jest pewien zbiór pomysłów, ogólnie słusznych, natomiast nie zmienia to faktu, że ja się obawiam tego, że pan premier Morawiecki jak zwykle nie będzie w stanie tego wdrożyć, bo on więcej mówi niż robi. Duga rzecz jest taka, że to kompletnie nie zmieni nastroju wokół biznesu w Polsce. Temu rządowi brakuje pomysłu – stwierdził.

Gospodarka albo rozdawnictwo

– To podejście do gospodarki, do przedsiębiorczości, do budżetu tej ekipy rządzącej jest dosyć zdumiewające – ocenił działania PiS Jan Grabiec – Nie podoba mi się ten plan, bo jest on wyłącznie planem PR-owskim – dodał. Według polityka PO „premier Kaczyński nie zna się na budżecie”.

– Premier Morawiecki odłożył swoją wiedzę ekonomiczną na półkę i zachowuje się tak, jakby miał wcielać koncepcje prezesa Kaczyńskiego w życie – przekonywał. Zdaniem Grabca plan Morawieckiego jest nierealny, bo „albo postawimy na gospodarkę albo na rozdawnictwo”.

Po czynach ich poznacie...

– Premier Morawiecki jest doświadczonym ekonomistą. Wierzymy w to, że ma plan – mówił z kolei Wojciech Bakun z ugrupowania Kukiz’15. Jak dodał, warto się jednak kierować zasadą „po czynach ich poznamy”.

Polityk zauważył, że to, co zobaczyliśmy w piątek w Rzeszowie, „to zabiegi PR-owskie”. – Jest to szumnie uruchomiony program, ale brakuje głównych zarysów. Ogłoszono go, ale nie wiadomo, co dalej – puentował.

proste pytanie

konstytucja biznesu

polityka

biznes

Redakcja 24 godziny
date_range 20 listopada 2016 schedule 08:38