24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Koniec z tzw. rodzeniem po ludzku?

Ministerstwo zdrowia szykuje zmiany

Rodzić po ludzku - w 2012 roku ten slogan wypełniono treścią. Dzięki staraniom ówczesnego ministra zdrowia, prof. Zbigniewa Religi, powstał zestaw norm czyniących z porodu coś więcej niż zabieg. Resort zdrowia szykuje jednak zmiany.

Lekarz będzie mógł narzucić matce swoją wizję porodu. Wybieranie wygodnych dla siebie pozycji, intymna sala do porodu, korzystanie z wanny i wiele innych – to wszystko będzie niebawem zależało od decyzji, jaką podejmą lekarze.

„Wprowadzone zmiany w Ustawie o działalności leczniczej likwidują aktualnie obowiązujące standardy medyczne dotyczące prowadzenia porodu fizjologicznego, łagodzenia bólu w trakcie porodu, postępowania w ciąży powikłanej, określonych patologii i niepowodzeń położniczych. Dotychczasowe standardy medyczne zostaną ograniczone do zaledwie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej”- czytamy w petycji do premier Beaty Szydło, pod którą podpisy zbiera Fundacja Rodzić po Ludzku.

Więcej informacji w materiale „24 godzin”.

(„24 godziny”, rodzicpoludzku.pl)

poród

ciąża

resort zdrowia

ministerstwo zdrowia

Redakcja 24 godziny
date_range 14 grudnia 2016 schedule 20:41
W Polsce zabraknie pielęgniarek
Nawet 80 tysięcy

Z danych Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wynika, że za niecałe pięć lat, aż 80 tysięcy pielęgniarek odejdzie na emeryturę. Niestety obecnie są marne szanse, żeby te braki uzupełnić. Do pracy zniechęcają przede wszystkim niskie zarobki.

Redakcja 24 godziny
date_range 20 maja 2017 schedule 20:19