24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Koniec okupacji Sejmu przez opozycję

Kolejne posiedzenie 25 stycznia

Politycy opozycji zawieszają swój protest w sali plenarnej Sejmu. Jej posłowie nie ustępują jednak w kwestii budżetu na 2017 rok - nadal uważają, że został przyjęty w nieprawidłowy sposób i apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, aby nie składał pod nim swojego podpisu.

Opozycja zapowiedziała złożenie wniosku o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego, który zadecydował, że 34. posiedzenie Sejmu zostanie wznowione 25 stycznia.

– Potrzeba głębszej analizy tego, co wydarzyło się w Sejmie w ciągu ostatnich kilku tygodni – powiedział Marek Kuchciński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział m. in., że muszą zostać wyciągnięte wnioski i należy przebudować regulamin Sejmu tak, aby taka sytuacja się nie powtórzyła.

W czwartkowe przedpołudnie klub PO i zarząd partii podjął decyzję o zawieszeniu protestu polegającym na okupacji sali posiedzeń.

„Kuchciński będzie dalej marszałkiem”

– Zawiesiliśmy ten protest, ale to nie jest koniec. Jeżeli będzie łamanie demokracji parlamentarnej, prawa, konstytucji, to wrócimy z tym protestem. Byliśmy tutaj przez 27 dni i bardzo wyraźnie mówimy: nie dla łamania demokracji, nie dla łamania praworządności – stwierdził lider PO Grzegorz Schetyna.

– Składamy wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego, bo to on doprowadził do tego konfliktu – dodał.

– Wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego ma charakter nieracjonalny, żeby nie mówić „kabaretowy”. Nie ma wątpliwości, że marszałek Kuchciński będzie dalej marszałkiem – powiedział Jarosław Kaczyński.

Politycy Nowoczesnej i PSL zapowiedzieli złożenie do TK wniosku dotyczącego ustawy budżetowej.

Od 16 grudnia część posłów opozycji blokowała salę plenarną. Była to reakcja m. in. na wykluczenie z obrad posła Michała Szczerby, kontrowersje wokół prawidłowości przebiegu głosowania nad budżetem na 2017 rok, a także ograniczenia warunków pracy dziennikarzy w parlamencie.

(gazeta.pl, natemat.pl, rp.pl)


 

nowoczesna

sejm

psl

pis

protest

Platforma Obywatelska

opozycja

prawo i sprawiedliwość

Redakcja 24 godziny
date_range 12 stycznia 2017 schedule 21:31