24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Komornik zajął środki z 500 Plus? „Cały obowiązek spoczywa na banku”

Dyskusja w programie „Super temat”

– Komornik zajął wszystkie środki, oprócz tych, które są wolne od zajęcia (…) a tym, który ma decydować, które są wolne od zajęcia jest bank, który prowadzi rachunek osoby – mówił w programie „Super temat” Andrzej Kulągowski. Rzecznik Izby Komorniczej w Warszawie komentował sprawę zajęcia środków z 500 plus na rachunku matki czworga dzieci. – To jest przerzucanie się odpowiedzialnością – ripostował Michał Otręba ze Stowarzyszenia Niepokonani 2012.

Matka czworga dzieci, która na każde z nich dostaje 500 złotych ma zajęte konto, gdzie spływają środki od państwa, przez komornika. Problem w tym, że świadczenie 500 Plus jest wyjęte spod komorniczej egzekucji, podobnie jak alimenty. Dyskusja na temat tego, jak naprawdę wygląda sprawa egzekucji komorniczych w Polsce, toczyła się rozmowa w programie „Super temat”.

– Niewiedzy i braku chęci, żeby tę wiedzę zdobyć, jest niestety najwięcej po stronie dłużników – mówił Andrzej Kulągowski, komornik sądowy, rzecznik Izby Komorniczej w Warszawie. – Przepisy, które zostały stworzone, dotyczące zajęcia rachunków bankowych po wejściu programu 500 Plus stanowią jednoznacznie, i co do tego nie ma żadnej wątpliwości, że te pieniądze są wolne od zajęcia – przyznał.

Winny bank

Komornik podkreślił, że w tej sprawie najpewniej zawinił bank. – Tu w tym programie usłyszeliśmy, że komornik mówi „ja nie wiem, skąd są pieniądze na Twoim koncie” i on ma rację, bo skąd ma wiedzieć. Cały obowiązek spoczywa na banku – argumentował. Komornik nie ma żadnego wpływu na to, czy bank mu te pieniądze prześle, czy nie, a bank – zgodnie z ustawą – jest zobowiązany nie przesłać komornikowi tych środków – zaznaczył.

Czytaj także: „JA MAM WĄTPLIWOŚĆ, CZY KAŻDEMU TRZEBA DAĆ SZANSĘ”

Z przedmówca nie zgodził się drugi gość Marka Czyża. – Ja tu słyszę odbijanie piłeczki – odpowiedział Michał Otręba ze Stowarzyszenia Niepokonani 2012. – Ja wiem, że są artykuły, ale ta pani to jest zwykły Kowalski, który nie zna się na przepisach. Komornik, wykształcona osoba, powinna to wiedzieć – wyjaśniał. – To jest przerzucanie się odpowiedzialnością – ocenił.

Więcej na ten temat w czwartkowym „Super Expressie”.

(„Super temat”)

komornik

500 plus

marek czyż

bank

super temat

prawo

rodzina

niepokonani 2012

michał otręba

Redakcja 24 godziny
date_range 23 marca 2017 schedule 09:42