24h online
Kolekcja Czartoryskich w rękach państwa? źródło: Wikipedia

Kolekcja Czartoryskich w rękach państwa?

Transakcja na ostatniej prostej

Minister kultury Piotr Gliński poinformował, że jeśli dojdzie do sfinalizowania wykupu przez państwo kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich, to nastąpi to w czwartek. Kolekcja zawiera w sobie m.in. słynny obraz „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta.

Negocjacje dot. kwestii wykupu przez państwo kolekcji należącej do Fundacji Książąt Czartoryskich toczą się między księciem Adamem Karolem Czartoryskim, fundatorem i prezydentem Fundacji, a ministerstwem kultury.

Sam minister Gliński potwierdził, że „wszystko jest przygotowane”, jednak ciągle „nic nie jest przesądzone, dopóki nie ma odpowiednich podpisów”. Portal money.pl informuje, że transakcja jest warta miliard złotych.

W zasobach wspomnianej kolekcji znajdują się wręcz bezcenne dla polskiej historii zbiory (86 tys. obiektów muzealnych i ok. ćwierć miliona bibliotecznych). Państwo miałoby także wykupić budynki należące do fundacji.

23 grudnia cały zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich podał się do dymisji. Jako powód podano fakt, że negocjacje dot. sprzedaży dzieł prowadził – bez wiedzy fundacji – sam książę Adam Czartoryski. Zarząd tłumaczył również, że nie udało mu się uzyskać informacji o założeniach i warunkach sprzedaży.

(onet.pl, money.pl)

 

 

piotr gliński

sztuka

kultura

adam czartoryski

ministerstwo kultury

obrazy

leonardo da vinci

Redakcja 24 godziny
date_range 28 grudnia 2016 schedule 10:09