24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kraków bez programu in vitro

Radni nie zagłosowali za finansowaniem metody

In vitro. Dla jednych to grzech, dla innych jedyna szansa na potomstwo. Minęły czasy, kiedy zabiegi finansowano z budżetu państwa. Obecnie jedyną szansę na dofinansowanie stwarzają samorządy. Częstochowa, Łódź i Poznań mają już własny program wsparcia in vitro.

Grażyna Milecka o dzieciach marzyła od zawsze, ale zajście w ciążę nie było łatwe. Po latach starań udało się. Matylda urodziła się dzięki zabiegowi inseminacji. Kubuś, dzięki in vitro. Zabieg, przeprowadzony w 2014 roku, wykonano jeszcze w ramach rządowych dopłat. Spełniło się marzenie o pełnej rodzinie.

Choć minister Konstanty Radziwiłł zlikwidował rządowy program refundacji in vitro, pomocną rękę w stronę bezpłodnych par wyciągnęły samorządy. Łódź, Częstochowa i Poznań dopłacają do zabiegów. Jeszcze w tym półroczu będzie to możliwe również w Warszawie.

Nad uruchomieniem programu zastanawiał się również Kraków. Jednak w środę miejscy radni nie przegłosowali uchwały wprowadzającej finansowanie programu.

Kłopoty z poczęciem dziecka ma w Polsce co piąta para. Bezpłodność powoli staje się chorobą cywilizacyjną. - To jest kwestia stylu życia, palenia papierosów, otyłości, stresu no i kwestia rytmu współżycia – ocenia profesor Rafał Kurzawa, ginekolog.

(„24 godziny”)

medycyna

częstochowa

in vitro

ciąża

Warszawa

łódź

poznań

zdrowie

dziecko

kraków

Redakcja 24 godziny
date_range 11 stycznia 2017 schedule 17:10