24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kolejki w służbie zdrowia są coraz dłuższe

Obietnice polityków vs. rzeczywistość

Politycy Prawa i Sprawiedliwości deklarowali, że sytuacja w polskiej służbie zdrowia ulegnie poprawie. Po ponad roku rządów okazuje się jednak, że w niektórych dziedzinach kolejki jeszcze się wydłużyły.

PiS dzierży władzę już ponad rok. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiadał, że sytuacja w resorcie ulegnie poprawie. Niestety – okazuje się, że kolejki w niektórych dziedzinach medycyny, wcale się nie skróciły, a niekiedy trzeba czekać jeszcze dłużej niż miało to miejsce do tej pory.

W NFZ dokonano zestawienia kolejek z końca 2015 roku z grudniem 2016 roku. Okazało się, że skróceniu uległ czas oczekiwania na wizytę w poradniach rehabilitacyjnych i stomatologicznych. Krócej poczekają też ciężarne chcące dostać się do poradni ginekologicznych.

Czytaj także: Lekarze z Katowic uratowali pęknięte serce

Niestety, w większości przypadków liczba chorych w kolejkach wzrosła – wynika z informacji „Gazety wyborczej”, która ujawniła niepublikowany raport Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na zabieg usunięcia zaćmy czeka ponad pół miliona Polaków. Muszą uzbroić się w cierpliwość, bo średni czas oczekiwania to… 601 dni roboczych. Warto w tym miejscu podkreślić, że zbyt długie zwlekanie z przeprowadzeniem zabiegu może doprowadzić nawet do ślepoty.

Prawie 10 tys. Polaków zmagających się z żółtaczką typu C czeka na specjalistyczne leczenie. Nie ma również szans na szybkie terminy u neurologa, na endoskopię czy rezonans magnetyczny.

Czytaj także: Zamieszanie z lekarzem dla nieubezpieczonych

Pod koniec 2015 roku, chorzy musieli czekać na przyjęcie na oddział neurochirurgii 99 dni. Po roku – 122 dni. Kolejki na rehabilitację wzrosły z 95 do 113 dni.

Zdaniem NFZ, sytuacja nie jest aż taka zła, a pacjenci za jakiś czas powinni odczuć pozytywne zmiany. Szpitale mają dostać większe fundusze na zabiegi zaćmy. Jest szansa na krótsze kolejki w kardiologii oraz po endoprotezy.

(SE.pl, „Gazeta Wyborcza”)

konstanty radziwiłł

zabieg

operacja

nfz

służba zdrowia

pacjenci

lekarze

chorzy

Redakcja 24 godziny
date_range 15 marca 2017 schedule 21:39
Ceny piwa mogą poszybować w górę
Resort zdrowia dostrzega problem

Czy grozi nam wzrost cen piwa? To możliwe. Resort zdrowia sugeruje, że cena tego trunku jest zbyt niska. Co więcej – piwo jest też ponoć zbyt łatwo dostępne. Podczas sejmowej konferencji dot. trzeźwości uwagę na te kwestie zwrócił minister Konstanty Radziwiłł. W zbliżonym tonie wypowiada się również jego zastępca Zbigniew Król, który zapowiada stosowne decyzje rządu mające na celu zaradzenie problemowi.

Redakcja 24 godziny
date_range 20 czerwca 2017 schedule 11:43