24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kogo nie zobaczymy więcej na wyborczych plakatach?

PiS szykuje zmiany w wyborach samorządowych

Prawo i Sprawiedliwość zmienia reguły gry o samorządy. Do najbliższych wakacji mają powstać przepisy, które zmienią ordynację wyborczą – wielu polityków pożegna się ze stanowiskami.

Najważniejsza zmiana wykluczy z wyścigu tych, którzy pełnili funkcje wójta, burmistrza czy prezydenta co najmniej przez dwie kadencje. O zgodność z konstytucją i działanie prawa „wstecz” nikt już nie pyta.

Największe straty mają ponieść lokalne komitety wyborcze. Z ich poparcia nie skorzysta już 1328 dotychczasowych szefów gmin. Partie liczą straty – PSL straci 189 stanowisk. Co ciekawe, PiS też poniesie straty. Z poparcia partii rządzącej korzystało 42 samorządowców, którzy nie będą mogli startować w wyborach. PO straci o 10 mniej, jednak w większych miejscowościach.

Czytaj także: W samorządzie tylko na dwie kadencje?

Nowej pracy będą musieli poszukać m. in. Zygmunt Frankiewicz (rządzi Gliwicami od 1993 roku) i Jacek Karnowski (na czele władz Sopotu od 1998 roku). Taki sam staż ma Paweł Adamowicz – on również nie będzie mógł kolejny raz zostać prezydentem Gdańska. Przepisy dotkną też Jacka Majchrowskiego (gospodarz Krakowa od 2002 roku) oraz Tadeusza Ferenca (prezydent Rzeszowa także od 2002 roku).

(„24 godziny”)

pis

wybory

prawo i sprawiedliwość

samorządy

wybory samorządowe

Redakcja 24 godziny
date_range 21 marca 2017 schedule 21:17