24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Klątwa” – szokujący artyzm czy tani performance?

Dyskusja polityków w „Prostym pytaniu”

– Dzisiejsza sztuka próbuje trafić do publiczności z ważnymi kwestiami przy użyciu nie tyle wysublimowanych środków artystycznych, ale szokując czy obrażając wręcz – mówił w programie „Proste pytanie” w Nowa TV poseł PO Jan Grabiec, odnosząc się do niedawnej premiery spektaklu „Klątwa”. – Ja nie jestem przeciwnikiem tego, żeby w polskich instytucjach kultury były rzeczy dyskutujące, nawet krytycznie, o Kościele, o polskości, o religii. Problem jednak jest w tym, że są tej dyskusji pewne granice wyznaczane przez prawo – odpowiadał Krzysztof Bosak (Młodzież Wszechpolska).

W ubiegłą sobotę w stołecznym Teatrze Powszechnym odbyła się premiera spektaklu „Klątwa”, który wzbudził ogromne kontrowersje. Na scenie miała miejsce m. in symulacja seksu oralnego z figurą Jana Pawła II. W ramach sztuki nawoływano również do zbiórki na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga sprawdza, czy podczas spektaklu w Teatrze Powszechnym doszło do obrazy uczuć religijnych i nawoływania do popełnienia zbrodni.

– Ja tej sztuki nie widziałem (…). Widzieliśmy tylko pewne sceny zarejestrowane zresztą podobno bez zgody uczestników tego spektaklu i te sceny wydają mi się osobiście obsceniczne – mówił w Nowa TV Jan Grabiec. Polityk podkreślił przy tym, że to kwestia „osobistego gustu, wrażliwości czy przekonań”. – Z drugiej strony dzisiejsza sztuka próbuje trafić do publiczności z ważnymi kwestiami przy użyciu nie tyle wysublimowanych środków artystycznych, ale szokując czy obrażając wręcz po to, żeby przyciągnąć uwagę. Wydaje mi się, że może to być przedstawienie tego rodzaju – zauważył Grabiec. Poseł skrytykował przy okazji działania prokuratury, która wszczęła dochodzenie w sprawie przedstawienia.

Nie sztuka, tylko performance

– Ja mam takie wrażenie, że w Polsce można bezkarnie obrażać uczucia religijne osób wierzących – katolików – mówił z kolei Krzysztof Łapiński. – Ciekaw jestem, co by się stało gdyby ten pan wystawił sztukę, która obraża np. muzułmanów, lub Żydów – mówił. Poseł PiS pytał też, „czy to jest sztuka, czy to jest skandalizowanie?”. – Ja nie uważam tego za sztukę, tylko taki performance, który może zrobić każdy – podkreślał.

Z przedmówcami nie zgodził się Krzysztof Gawkowski. – Ja nie rozumiem w ogóle całej tej sytuacji, w której robimy z igły widły – mówił. – Rozpoczynamy dyskusję, która nie interesuje większości Polaków, ponieważ – ja również należę do tej większości – nie oglądaliśmy tej sztuki – podkreślał. – Ja sam jestem katolikiem i nie mam żadnego problemu, najmniejszego, z tym, co się działo na deskach tego teatru, pod jednym warunkiem: że ktoś będzie mnie zmuszał, namawiał, będzie mi opowiadał, że to jest coś dla mnie – podkreślał polityk SLD. Gawkowski dodał także, że nie godzi się na „świętą inkwizycję nad kulturą w Polsce”.

Dyskusję o sztuce wyznacza prawo

Krzysztof Bosak ocenił zdania poprzedników jako „lekko lekceważące”. – Moim zdaniem sprawa jest ważna z dwóch powodów: po pierwsze teatr, w którym wystawiano sztukę to instytucja publiczna (…) i został stworzony za pieniądze polskiego podatnika – mówił prezes Młodzieży Wszechpolskiej. – Ja osobiście nie jestem przeciwnikiem tego, żeby w polskich instytucjach kultury były rzeczy dyskutujące, nawet krytycznie, o Kościele, o polskości, o religii. Problem jednak jest w tym, że są tej dyskusji pewne granice wyznaczane przez prawo – konkludował.

(„Proste pytanie”)

proste pytanie

sztuka

teatr powszechny

klątwa

kultura

polityka

krzysztof bosak

krzysztof gawkowski

jan grabiec

Krzysztof Łapiński

Redakcja 24 godziny
date_range 26 lutego 2017 schedule 09:46
Zmarł Janusz Głowacki
Miał 79 lat

Janusz Głowacki był znanym dramaturgiem, prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych. Został nagrodzony prestiżowymi nagrodami literackimi, m.in. American Theatre Critics Association Award. O jego śmierci poinformowała żona, Olena Leonenko-Głowacka.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 sierpnia 2017 schedule 16:48