24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Klasa mundurowa w każdym powiecie?

Nowy plan MON

Armia MON ma liczyć 200 tysięcy żołnierzy, z czego 130 tys. zawodowców. Zgodnie z planem, który przedstawił wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk w każdym powiecie ma znaleźć się z kolei Kompania Wojsk Obrony Terytorialnej i szkoła z klasą mundurową.

Resort podkreśla, że trzeba odbudować rezerwy osobowe Sił Zbrojnych, kształtować postawy patriotyczne i proobronne. Zapowiedziano też przyspieszenie prac nad Obroną Terytorialną, w której mieliby się znaleźć m.in. myśliwi. Na Śląsku i Opolszczyźnie oddziały mają być tworzone szybciej, Warszawa ma być wzmocniona dwoma dodatkowymi batalionami.

Czytaj także: Macierewicz powinien zostać zdymisjonowany? [SONDAŻ]

Tymczasem młodzież w Gdyni młodzież szkoli się już w Liceum Ogólnokształcącym Mundurowym SPARTAKUS. Takich szkół w Polsce jest wciąż stosunkowo mało. Antoni Macierewicz chce jednak, by szkoły o profilu wojskowym znajdowały się w każdym powiecie. To na tych kadetach, wykształconych w całej Polsce, minister chciałby zbudować potęgę tworzonych właśnie Wojsk Obrony Terytorialnej.

To jednak szkoła nie dla każdego. Przyjmuje się tu co trzeciego chętnego. – To dlatego, że u nas mają do czynienia też z bronią, mogą postrzelać, a jeżeli by to był ktoś przypadkowy, to broń jest jednak bronią i może różnie strzelać – mówi dyrektor Liceum Tadeusz Sokołowski.

Czytaj także: Macierewicz robi zakupy: wyjątkowe długopisy dla MON

Zasadniczym celem MON jest zwiększenie liczebności armii polskiej. Eksperci dodają, że obecnie budowa Wojsk Obrony Terytorialnej odbywa się kosztem regularnej armii, bo wielu dowódców jest przekierowywanych z armii do nowej formacji. A to nie jedyny problem.

(„24 godziny”)

MON

Wojska Obrony Terytorialnej

minister obrony narodowej

antoni macierewicz

wojsko

armia

klasa mundurowa

Redakcja 24 godziny
date_range 26 kwietnia 2017 schedule 21:23