24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kim jest nowa szefowa Kancelarii Prezydenta?

Nowa rola Haliny Szymańskiej

Takie awanse z politycznej trzeciej ligi od razu do pierwszej zdarzają się rzadko. Ale to właśnie radna sejmiku wojewódzkiego i wiceprezes jednej z rolniczych agencji Halina Szymańska została w poniedziałek nową szefową Kancelarii Prezydenta.

Mianowanie nowej szefowej prezydenckiej Kancelarii to efekt odejścia Małgorzaty Sadurskiej. Jest jedyną kandydatką na wiceprezesa PZU, którą partia oddelegowała do spółki z astronomiczną pensją co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Wcześniej przez wiele lat była posłanką. Jej następczyni – nigdy. 58-letnia Halina Szymańska to z wykształcenia lekarz weterynarii, ale też doktor nauk ekonomicznych. Przez wiele lat w samorządzie, jako burmistrz, starosta i ostatnio radna Sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Do Pałacu Prezydenckiego przychodzi wprost z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj także: Sadurska odchodzi z Kancelarii Prezydenta

O nowej szefowej kancelarii niewiele wiedzą w samej partii rządzącej. – Nie znam pani minister. Cieszę się, że jest to kobieta. Mam nadzieję, że będzie się doskonale sprawowała w tej funkcji, którą podejmuje. Jest to duże wyzwanie – powiedział Jan Maria Jackowski senator Prawa i Sprawiedliwości.

Wzmocnienie prezydenta Dudy?

Małgorzata Sadurska była kojarzona z szefostwem PiS-u i środowiskiem Radia Maryja. Halina Szymańska – ze swoim kolegą z zachodniopomorskiego Sejmiku – Pawłem Muchą, ostatnio coraz bardziej wpływowym w prezydenckiej kancelarii. Niektórzy widzą w tym próbę wzmocnienia pozycji Dudy. Mucha i Szymańska są związani z zachodniopomorskimi strukturami PiS, w których nic nie dzieje się bez wiedzy i akceptacji wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego, zwanego ostatnio drugim po prezesie.

Czytaj także: Marek Magierowski opuszcza Kancelarię Prezydenta

W nominacji nowej szefowej prezydenckiej kancelarii trudno nie dopatrywać się próby uniezależnienia od partii. Takie próby Andrzej Duda podejmuje nie tylko poprzez zmiany kadrowe, ale też ostatnio inicjatywy referendalne.

Prezydent chce referendum w sprawie imigrantów w 2019 r. i w przyszłym – w sprawie ustroju państwa i nowej konstytucji, przy okazji wyborów samorządowych.

(„24 godziny”)

małgorzata sadurska

KPRP

kancelaria prezydenta

Halina Szymańska

Andrzej Duda

Redakcja 24 godziny
date_range 12 czerwca 2017 schedule 21:47