24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kim był zamachowiec Salman Abedi?

Zabił 22 osoby, ranił 119

Coraz więcej wiemy o zamachowcu z Manchesteru. Salman Abedi przyszedł na świat w Libii. Jeszcze przed „arabską wiosną” jego rodzina przeniosła się do Syrii, by w roku 2008 trafić do Wielkiej Brytanii.

Abedi otrzymał obywatelstwo, chodził do szkoły, a potem college'u. Przed zamachem był w Libii i miał przejść szkolenie paramilitarne.

Brytyjska policja obawia się, że zamachowiec mógł skonstruować więcej bomb i przekazać je innym terrorsytom – o czym donosi brytyjski dziennik „Telegraph”. W jego mieszkaniu znaleziono bowiem ogromne ilości substancji służących do konstrukcji ładunków wybuchowych.

Wiadomo, że kilka godzin przed zamachem Abedi zadzwonił do matki, powiedział jej o swoich zamiarach i błagał o wybaczenie. Kobieta zeznała, że jej syn opuścił Libię zaledwie cztery dni przed zamachem.

Czytaj także: Zatrzymania po zamachu w Manchesterze

Do zatrzymania dziesiątej podejrzanej osoby doszło w piątek rano na przedmieściach Manchesteru.

W Wielkiej Brytanii wciąż obowiązuje najwyższy – piąty – stopień zagrożenia terrorystycznego.

Według brytyjskich mediów, główne szpitale na terenie Anglii otrzymały instrukcje, by były przygotowane na ewentualne kolejne zamachy terrorystyczne.

W poniedziałek w Manchesterze zginęły 22 osoby, w tym dwoje Polaków. 119 osób zostało rannych. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

(„24 godziny”)

wielka brytania

Manchester

atak

terroryzm

zamach

Redakcja 24 godziny
date_range 26 maja 2017 schedule 21:20