24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kiedy pojedziemy pociągami przyszłości?

Hyperloop zrewolucjonizowałby kolej

Z Warszawy do Wrocławia w niespełna 20 minut? Wiele rzeczy nam się nie śniło, ta też brzmi niewiarygodnie, ale powoli zaczyna nabierać kształtów. Superszybka kolej przyszłości ma szansę pojawić się w Polsce, bo nasi rodacy właśnie przeszli do półfinału światowego konkursu, który najwcześniej w maju może wyłonić zwycięzcę.

Polscy projektanci pracują nad tym, by Hyperloop – bo o nim mowa – jeździł w w naszym kraju. Ma być jak wielka rura, rodzaj tunelu, w którym panuje bardzo niskie ciśnienie, dzięki czemu można rozpędzić wehikuł do 1200km/h.

Gdyby tak się stało, trasa z Warszawy do Łodzi zajęłaby 15 minut! Do Gdańska dojechalibyśmy ze stolicy w zaledwie 40 minut! Jak to możliwe? Wszystko dzięki energii słonecznej i elektromagnesom.

Niestety, choć projekty wyglądają imponująco to po pierwsze – znalezienie w Polsce kilkuset miliardów złotych na budowę Hyperloopa może okazać się niemożliwe. Po drugie – potrzebna jest wiara, bo dla wielu podróżnych prędkość wdzięku w pociągu to coś bardzo odległego.

W USA pierwsze tak szybkie podróże mają być możliwe już za 3 lata.

(„24 godziny”)

wynalazek

pociąg

przyszłość

kolej

Hyperloop

Redakcja 24 godziny
date_range 14 stycznia 2017 schedule 20:38