24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

KE reaguje ws. Polski. Możliwe surowe sankcje!

Możemy stracić prawo głosu w UE

Wydarzenia w Polsce odbijają się głośnym echem w Brukseli. Jest zapowiedź możliwych sankcji wobec naszego kraju. Przewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że komisja, która prowadzi procedurę praworządności wobec Polski jest bliska uruchomienia tzw. opcji atomowej, która może mieć dla nas poważne konsekwencje, jak choćby zawieszenie prawa głosu w Unii Europejskiej.

Zmiany w systemie sprawiedliwości znoszą niezależność sądów w Polsce i pogłębiają zagrożenie dla rządów prawa – powiedział wiceszef KE Frans Timmermans. W nadchodzącym tygodniu KE ma przygotować wobec Polski procedurę dot. naruszenia prawa.

KE jest bliska uruchomienia wobec naszego kraju art 7. traktatu o UE. Mowa o tzw. opcji atomowej, która może zakończyć się objęciem naszego kraju sankcjami.

Zwykła procedura o naruszenie prawa UE zostanie przygotowana i uruchomiona w przyszłym tygodniu. W odróżnieniu od procedury praworządności, może się obejść bez akceptacji państw członkowskich. Niewykluczone, że finalnie sprawa trafi przed Trybunał Sprawiedliwości UE.

(pap.pl, „24 godziny”)

pis

jarosław kaczyński

prawo i sprawiedliwość

Frans Timmermans

zbigniew ziobro

reforma sądownistwa

komisja europejska

sąd najwyższy

Redakcja 24 godziny
date_range 19 lipca 2017 schedule 20:14
Wojciech Wencel wkracza do szkół, zdetronizował m. in. Witkacego!
Ulubiony poeta prawicy pod lipą Adama Federa

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53