24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Katowane dzieci. „To zawsze łamie serce każdemu”

Eksperci o przemocy wobec dzieci w „Tu i teraz”

– Dla tych ludzi to nie było przypadkowe uderzenie, ale standard życia, który toczy się od wielu lat – stwierdził w programie „Tu i teraz” w Nowa TV Dariusz Loranty, były negocjator policyjny, komentując ostatnie głośne przypadki przemocy wobec dzieci. – Znam wiele kobiet, szczególnie narkomanek, które żyły ze swoich dzieci – dodał Krzysztof Martyniak, socjolog i były streetworker.

Tylko w tym tygodniu w mediach pojawiły się dwie głośne sprawy pobicia dzieci w Łodzi. Czteroletnia Oliwia zmarła po tym, jak skatował ją konkubent matki. Zarzuty usłyszeli też rodzice trzymiesięcznej Leny, która po ciężkim pobiciu trafiła do szpitala.

Do sprawy odnieśli się eksperci w programie „Tu i teraz” w Nowa TV.

– Raz jedyny brakło mi pary w służbie, kiedy zobaczyłem zwłoki dziecka. To zawsze łamie serce każdemu – mówił Dariusz Loranty, były negocjator policyjny. – Nigdy nie widziałem kogoś, kto by na to nie zareagował. Martwe dziecko zawsze wywołuje przerażające wrażenie. Tego się nie zapomina – podkreślił, komentując sprawę śmierci czteroletniej dziewczynki.

Dramaty w czterech ścianach

Z kolei Krzysztof Martyniak z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego zwrócił uwagę, że osoby, które podnoszą rękę na dziecko, często same wywodzą się z trudnych rodzin. – Odnosząc się do dorosłego, który katuje, maltretuje i doprowadza do śmierci małego dziecka, zróbmy dwa kroki do tyłu i spójrzmy na kogoś, kto wyrósł na takiego, a nie innego dorosłego – mówił.

Socjolog podkreślił, że nie można tu mówić o prostym wzorze, że patologia bierze się z patologii, ale społeczeństwo nie ma pojęcia o większości dramatów, które rozgrywają się za zamkniętymi drzwiami. – Nie mówią ani bite matki, ani bite żony, ani bite dzieci, ani bici ojcowie, bo to też się zdarza – zauważył.

(„Tu i teraz”)

śmierć

czterolatka

Tu i teraz

łódź

Dariusz Loranty

dziecko

Redakcja 24 godziny
date_range 10 grudnia 2016 schedule 08:49
„Paprykarz”: przez te 500 plus nie ma ludzi do pracy
To on zapytał Donalda Tuska „jak żyć?”

– Mimo tego, że Polacy dostali takie to szumne 500 plus, na wsi nie słychać jakiegoś zachwytu z tego tytułu – ocenił Stanisław Kowalczyk, szerzej znany jako „Paprykarz”. Gość Nowa TV zasłynął pytaniem „Panie premierze, jak żyć?”, które zadał kilka lat temu Donaldowi Tuskowi. – Przez te 500 plus nie ma ludzi do pracy – dodał gość Marka Czyża. Stanisław Kowalczyk podkreślił, że takiego rozdźwięku poglądów i takiej agresji w społeczeństwie, nie było od dawna.

Redakcja 24 godziny
date_range 26 lipca 2017 schedule 09:03