24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Katastrofa smoleńska. Spada liczba zwolenników teorii zamachu

Sprawdź najnowszy sondaż

Polska prokuratura oskarża rosyjskich kontrolerów lotu o umyślne spowodowanie katastrofy prezydenckiego tupolewa. Dowodów na razie nie poznaliśmy. Wiemy natomiast, co Polacy na kilka dnie przed 7. rocznicą katastrofy sądzą o jej przyczynach.

Ku stwierdzeniu, że katastrofa smoleńska była wynikiem nieszczęśliwego wypadku i zbiegu okoliczności skłania się ponad połowa Polaków. Na taką odpowiedź wskazało 52 proc. ankietowanych przez Ibris w badaniu dla „Rezczpospolitej”. Jak wskazują wyniki, odsetek rośnie. Dwa lata temu za taką wersją zdarzeń z 10 kwietnia 2010 r. opowiedziała się niespełna połowa respondentów (46 proc.).

Maleje z kolei liczba zwolenników zamachu. W 2015 r. na tę odpowiedź wskazywało 15,6 proc. badanych, a teraz już tylko 14,2 proc.

Czytaj także: Rosyjscy kontrolerzy umyślnie spowodowali katastrofę smoleńską?

Prawie jedna trzecia Polaków nie potrafi powiedzieć, która – według nich – możliwość jest prawdziwa.

Ibris sprawdził też, co rodacy myślą na temat działań podkomisji smoleńskiej powołanej przez szefa MON Antoniego Macierewicza. Zdecydowanie źle oceniło ją 55 proc. ankietowanych, raczej źle co dziesiąty. Odpowiedź „dobrze” i „raczej dobrze” wybrała łącznie ponad jedna piąta.

(„24 godziny”, „Rezczpospolia”)

katastrofa smoleńska

podkomisja smoleńska

jarosław kulczycki

sondaż

tu-154

zamach

Redakcja 24 godziny
date_range 4 kwietnia 2017 schedule 21:21