24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Katastrofa smoleńska. Ekshumacja pary prezydenckiej

Lech i Maria Kaczyńscy zostaną ponownie pochowani

W nocy z poniedziałku na wtorek w Krakowie zakończyła się ekshumacja ciał pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. To pierwsza z zaplanowanych kilkudziesięciu ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej.

Po ekshumacji, po godzinie 1:00 w nocy szczątki tragicznie zmarłej pary prezydenckiej zostały przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zostaną poddane badaniom. Prace te mogą potrwać kilkadziesiąt godzin. Specjaliści mają przeprowadzić sekcję zwłok i tomografię komputerową. Pobrane zostaną również próbki do badań histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych. Po wykonaniu wszystkich badań, ciała zostaną ponownie pochowane na Wawelu, wstępnie zaplanowano to na 18 listopada.

 

 

Ponowne badania związane są ze śledztwem ws. katastrofy Tu-154M, które prowadzi Prokuratura Krajowa. Na ten rok zaplanowano w sumie 10 ekshumacji, pozostałe na przyszły rok. Wszystkie badania mają zakończyć się pod koniec przyszłego roku. Część rodzin smoleńskich popiera ekshumacje, jednak ponad 200 osób podpisało się pod listem, w którym proszą o uszanowanie spokoju swoich bliskich zmarłych.

(„24 godziny”, se.pl)

katastrofa smoleńska

polska

ekshumacja

Redakcja 24 godziny
date_range 15 listopada 2016 schedule 08:04
Prezes PiS podał datę ostatniej miesięcznicy!
Nastąpi już niebawem

Podczas 88. miesięcznicy smoleńskiej Jarosław Kaczyński mówił m. in., że trzeba dążyć do prawdy, która jest coraz bliżej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości sugerował także, kiedy będzie miała miejsce ostatnia miesięcznica katastrofy – ma nastąpić 96 miesięcy po wypadku prezydenckiego tupolewa.

Redakcja 24 godziny
date_range 11 sierpnia 2017 schedule 13:36