24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Karta zastrzeżona, a złodziej płaci...

Czy nasze płatności są bezpieczne?

Płatnicze karty zbliżeniowe są dziś w portfelach milionów Polaków. Tysiące z nich znikają gubione lub kradzione. Okazuje się, że telefoniczne zastrzeżenie w banku może nie pomóc, przynajmniej nie natychmiast. Od lat istnieje bowiem luka w bezpieczeństwie kart.

Większość kart wydawanych przez polskie banki ma na swoim czipie zaprogramowaną ograniczoną ilość transakcji zbliżeniowych z terminalami offline, czyli nie podłączonymi do internetu. Najczęściej takich transakcji jest pięć. Po przekroczeniu limitu transakcji offline, karta zacznie je odrzucać i domagać się od terminalu połączenia z internetem. Dopiero wtedy okazałoby się, że jest zastrzeżona.

Odpowiedzialny bank

– Ustawa o usługach płatniczych mówi, że nie obciążają nas transakcje, których nie autoryzowaliśmy jako płatnik. Co więcej, jeśli kartę zastrzeżemy, odpowiedzialność przejmuje w całości bank – wyjaśnia dr Michał Kisiel, analityk finansów osobistych z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Gdy znikną z niej wówczas pieniądze, wystarczy złożyć reklamację, którą bank musi uwzględnić. Dlatego w przypadku utraty karty warto działać szybko.

(„24 godziny”)

ekonomia

pieniądze

karta płatnicza

bank

płatność

Redakcja 24 godziny
date_range 14 grudnia 2016 schedule 20:34