24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kard. Nycz: brakuje nam tego, co dają Święta

Metropolita warszawski w wywiadzie dla „24 godzin”

– Gdy już jesteśmy zmęczeni tempem życia i wszystkimi sprawami, które nas odwracają od rzeczy i pytań najważniejszych, zaczynamy pragnąć czasu, kiedy możemy się zatrzymać – mówił kard. Kazimierz Nycz w wywiadzie dla „24 godzin” w Nowej TV. Jak dodał, „w ciągu roku brakuje nam tego, co dają Święta”.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz mówił Nowej TV o tym, co w Świętach najważniejsze i na co w tym szczególnym czasie warto zwrócić uwagę.

– Zabieramy sobie to, co w naszym przygotowaniu do Świąt, najważniejszym – duchowym, nazywało się adwentem. Dziś, przy całym zgiełku świata, człowiek, żeby się otworzyć na to, co przynosi Boże Narodzenie, musi mieć czas Zawsze to były roraty, spowiedź, adwent. Dziś brakuje na to czasu – ocenił.

„Jeżeli człowiek zachowuje zwyczaje, to jest nadzieja, że powróci do pytań najważniejszych”

Kardynał przyznał, że nie jest jednak radykalny w ocenie tych osób, które łamią się w Wigilię opłatkiem, ale nie idą np. na pasterkę. – Nawet jeżeli człowiek zachowuje już tylko zwyczaje, to zawsze jest nadzieja na to, że przez tradycję powróci do pytań najważniejszych – mówił.

Tym, którzy spierają się przy świątecznym stole duchowny poradził, by odłożyli problemy na później.

Na zakończenie rozmowy kard. Kazimierz Nycz życzył wszystkim pokoju i wyciszenia, „które sprawia, że zwracam uwagę na rzeczy, na które normalnie nie zwracałem uwagi czy usłyszę rzeczy, których normalnie bym nie słyszał, choć do mnie mówiono”.

Rozmowa Joanny Dunikowskiej z kard. Kazimierzem Nyczem została wyemitowana w Wigilię.

(„24 godziny”)

24 godziny

wigilia

wywiad

kard. Nycz

święta

boże narodzenie

Kościół

nycz

joanna dunikowska

Redakcja 24 godziny
date_range 25 grudnia 2016 schedule 09:50