24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kalisz o przesłuchaniu Tuska: To jest po prostu nękanie

Szef RE stawi się w prokuraturze w kwietniu

– Metodą rządzenia PiS-u oraz Zbigniewa Ziobro jest nękanie ludzi, którzy politycznie zagrażają, bądź politycznie się narazili. Będziemy mieli takie wzywania wielu osób, które w jakiś sposób były przeciwnikami czy są przeciwnikami politycznymi Prawa i Sprawiedliwości – przyznał w programie „Tu i teraz” prawnik Ryszard Kalisz, który odniósł się do przesłuchania Donalda Tuska. Szef RE przyjedzie do stołecznej prokuratury w kwietniu.

Kwietniowe przesłuchanie szefa RE Donalda Tuska ma dotyczyć umowy, którą Służba Kontrwywiadu Wojskowego zawarła z Federalną Służbą bezpieczeństwa po katastrofie smoleńskiej. Fakt jej zawarcia był wielokrotnie krytykowany przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Według prokuratury, umowa została podpisana bezprawnie – nie było formalnej zgody Tuska, który pełnił wtedy funkcję premiera.

– Śmieszne. To jest po prostu nękanie – tymi słowami Ryszard Kalisz skomentował wezwanie Donalda Tuska na przesłuchanie.

Czytaj także: Tusk stawi się na przesłuchaniu już w kwietniu

– Ta sprawa, moim zdaniem, w ogóle nie powinna być wszczęta przez prokuraturę. Ona jest ewidentna, tutaj nikt nie naruszył żadnych przepisów prawa, to było racjonalne działanie – dodał prawnik w rozmowie z Joanną Dunikowską.

– Wezwanie Donalda Tuska jako świadka czy on jako premier wyraził zgodę, czy nie? Przecież wiadomo, że jak nie wyraził zgody, to później konwalidował. To zwykłe prokuratorskie nękanie, a miejmy świadomość, że dzisiaj prokuratura jest całkowicie pod kontrolą Zbigniewa Ziobry.

Czytaj także: Tusk „wielokrotnie przekroczył swój europejski mandat”

Ryszard Kalisz przyznał, że nie ma żadnych wątpliwości, iż działanie i decyzje prokuratury mają charakter walki politycznej.

– Żyjemy w kraju, który dziś już jest nie demokratycznym państwem prawnym, tylko mamy jedynowładztwo – ocenił gość Nowa TV.

(„Tu i teraz”)

pis

prokuratura

ryszard kalisz

Donald Tusk

prawo i sprawiedliwość

joanna dunikowska

Redakcja 24 godziny
date_range 31 marca 2017 schedule 09:24
Skoczy 48 razy ze spadochronu dla potrzebujących
Psycholog Tomasz Kozłowski w „Tu i teraz”

48 skoków spadochronowych w jeden dzień? Tomasz Kozłowski dokona tego wyczynu już 21 czerwca w Kazimierzu Biskupim koło Konina. Co więcej, każdy skok psycholog zadedykuje komuś, kto potrzebuje wsparcia. – Jeżeli coś mogę zrobić dzisiaj, to nie ma co tego odkładać – mówił gość „Tu i teraz” w Nowa TV.

Redakcja 24 godziny
date_range 28 kwietnia 2017 schedule 10:16