24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kalendarium Amber Gold. Od czego się zaczęło?

Trwają prace komisji śledczej

Trwają kolejne przesłuchania komisji śledczej badającej sprawę Amber Gold. Merytoryczne prace gremium trwają od 7 września. Sama komisja powstała pod koniec lipca, jej szefową została Małgorzata Wasserman. Przypominamy kalendarium wydarzeń związanych z jedną z najgłośniejszych afer ostatnich lat.

W styczniu 2009 r. Marcin Plichta rejestruje firmę Grupa Inwestycyjna Ex, która w lipcu 2009 zmieniła nazwę na Amber Gold.

Od grudnia 2009 r. KNF ostrzegła, że Amber Gold nie posiada zezwolenia KNF na przyjmowanie wkładów pieniężnych.

W lipcu ABW rozpoczyna śledztwo na zlecenie prokuratury w sprawie wprowadzenia w błąd klientów co do zabezpieczenia lokat złotem i prania pieniędzy.

13 sierpnia 2012 r. zapadła decyzja o likwidacji spółki, zamknięciu oddziałów i wypowiedzeniu wszystkim klientom umów.

20 września 2012 r. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ na posiedzeniu niejawnym ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Amber Gold.

Według prokuratury Marcin P. i jego żona oszukali w ciągu trzech lat 19 tysięcy klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Mają też zarzuty m.in. prania brudnych pieniędzy.

Śledczy przekazali syndykowi milion złotych w gotówce i 57 kilogramów złota wycenionego na ponad 9 milionów 300 tysięcy złotych, które znaleziono w sejfie Marcina P. i zabezpieczono w ramach śledztwa. Ustanowiono także hipoteki na nieruchomościach. W sumie syndykowi udało się odzyskać jedną siedemnastą pieniędzy powierzonych Amber Gold przez klientów. W kolejce do tych pieniędzy pierwszeństwo ma skarb państwa - przede wszystkim skarbówka i ZUS.

Marcin P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Proces Marcina P. i jego żony trwa od 21 marca przed gdańskim Sądem Okręgowym.

Więcej w programie „24 godziny” o 18:30.

(„24 godziny”)

komisja

Amber Gold

komisja ds. amber gold

Redakcja 24 godziny
date_range 8 grudnia 2016 schedule 21:26