24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kaczyński: „tak” dla kadencyjności w samorządach, ale nie wstecz

Zmiany od następnych wyborów

Prawo i Sprawiedliwość zmienia zdanie w sprawie tak zwanej wstecznej dwukadencyjności dla samorządowców. O decyzji poinformował Jarosław Kaczyński na poniedziałkowym spotkaniu z Wojewódzkimi Zespołami Samorządowymi.

Według wcześniejszej koncepcji PiS urzędnicy, którzy mają za sobą już dwie kadencje, nie mogliby dalej kandydować na te same stanowiska. Prezes partii zapowiedział, że nowe prawo wejdzie w życie, ale nie będzie działało wstecz.

O wprowadzenie ograniczenia kadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast PiS mówił już na początku roku. Nowe prawo miałoby zacząć obowiązywać od przyszłych wyborów.

Czytaj także: W samorządzie tylko na dwie kadencje?

Według wcześniejszych zapowiedzi moment, od którego miałyby się liczyć ustawowe ograniczenia, miał obowiązywać od przedostatnich wyborów samorządowych. Takie rozwiązanie budziło jednak wątpliwości konstytucyjne. Sprzeciwiał mu się też prezydent Andrzej Duda.

Projekt wywołał także oburzenie opozycji, która zarzucała Prawu i Sprawiedliwości próbę manipulacji przy wyborach samorządowych, które odbędą się w przyszłym roku.

(„24 godziny”)

pis

jarosław kaczyński

samorządy

wybory samorządowe

kadencja

prawo

prawo i sprawiedliwość

Redakcja 24 godziny
date_range 15 maja 2017 schedule 21:26
Kwaśniewski: nie konstytucja jest problemem, a to że rządzący ją łamią
Były prezydent w Nowa TV

– Moim zdaniem dzisiaj klucz do przyszłości Polski jest po stronie opozycji – mówił w Nowa TV Aleksander Kwaśniewski. – Czy zobaczymy twarze, którym będzie można zaufać i które będą „osobami nadziei” na to, że można odsunąć PiS od władzy i rządzić lepiej oraz przywrócić te wartości, które są w tej chwili gwałcone – dodał były prezydent.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 czerwca 2017 schedule 10:06