24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kaczyński: „tak” dla kadencyjności w samorządach, ale nie wstecz

Zmiany od następnych wyborów

Prawo i Sprawiedliwość zmienia zdanie w sprawie tak zwanej wstecznej dwukadencyjności dla samorządowców. O decyzji poinformował Jarosław Kaczyński na poniedziałkowym spotkaniu z Wojewódzkimi Zespołami Samorządowymi.

Według wcześniejszej koncepcji PiS urzędnicy, którzy mają za sobą już dwie kadencje, nie mogliby dalej kandydować na te same stanowiska. Prezes partii zapowiedział, że nowe prawo wejdzie w życie, ale nie będzie działało wstecz.

O wprowadzenie ograniczenia kadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast PiS mówił już na początku roku. Nowe prawo miałoby zacząć obowiązywać od przyszłych wyborów.

Czytaj także: W samorządzie tylko na dwie kadencje?

Według wcześniejszych zapowiedzi moment, od którego miałyby się liczyć ustawowe ograniczenia, miał obowiązywać od przedostatnich wyborów samorządowych. Takie rozwiązanie budziło jednak wątpliwości konstytucyjne. Sprzeciwiał mu się też prezydent Andrzej Duda.

Projekt wywołał także oburzenie opozycji, która zarzucała Prawu i Sprawiedliwości próbę manipulacji przy wyborach samorządowych, które odbędą się w przyszłym roku.

(„24 godziny”)

pis

jarosław kaczyński

samorządy

wybory samorządowe

kadencja

prawo

prawo i sprawiedliwość

Redakcja 24 godziny
date_range 15 maja 2017 schedule 21:26

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53