24h online
To już dziś! W nocy zmieniamy czas na letni źródło: Negative Space

To już dziś! W nocy zmieniamy czas na letni

Witajcie długie wieczory

Jak co roku w ostatnią sobotę marca zmieniamy czas na letni. W nocy z soboty na niedzielę przesuniemy wskazówki zegarów z godz. 2.00 na 3.00. Co prawda pośpimy godzinę krócej, ale z pewnością wynagrodzą nam to długie, jasne wieczory.

Zmiana czasu z zimowego na letni obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, co reguluje unijna dyrektywa. Na czas Letni nie przejdą natomiast Islandia, Rosja i Białoruś.

Przeprowadzana dwa razy do roku zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego, a co za tym idzie oszczędności energii. Pomysł zmian czasu na letni zimowy miał wyjść od Benjamina Franklina w XVIII w. Przesuwanie wskazówek zegara miało lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

W ostatnich czasach przeprowadzono mnóstwo badań dotyczących rzeczywistych korzyści i negatywnych skutków takich działań. Wśród tych ostatnich wymienia się m.in. utrudnienia spowodowane zmianą rozkładów firm transportowych, blokady systemów internetowych banków w noc zmiany czasu czy niekorzystny wpływ na zachowanie inwestorów giełdowych. Ponadto wyniki badań wskazują, że w okresach po zmianie czasu spada wydajność pracowników i zwiększa się liczba zwolnień.

Czytaj także: ŚWIĘTO MRUCZKÓW I FILONÓW. DZIŚ DZIEŃ KOTA!

Skracanie lub wydłużanie czasu snu ma także zakłócać nasz wewnętrzny zegar biologiczny, co wiosną nasz organizm odczuwa mocniej.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Do czasu zimowego wrócimy w ostatnią niedzielę października, a więc 29.

(pap.pl)

rozmaitości

zegar

zmiana czasu

pogoda

czas letni

zwyczaje

wiosna

lato

Redakcja 24 godziny
date_range 25 marca 2017 schedule 09:00