24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Julia Przyłębska pełni obowiązki prezesa TK

Mianował prezydent Andrzej Duda

Julia Przyłębska została w poniedziałek mianowana przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko pełniącej obowiązki prezesa Trybunału Konstytucyjnego. W nocy z poniedziałku na wtorek oficjalnie zakończyła się kadencja prof. Andrzeja Rzeplińskiego.

W Pałacu Prezydenckim w nocy z poniedziałku na wtorek podpisano ustawy: o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem, a także o statusie sędziów zasiadających w Trybunale.

O północy wygasła kadencja prezesa Rzeplińskiego, który Trybunałem kierował od 9 lat. W jego miejsce przy stole sędziowskim zasiądzie dr Michał Warciński. Pełniącym obowiązki Prezesa Trybunału została sędzia Julia Przyłębska. Dodatkowo sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch zostali w pełni włączeni do składu Trybunału Konstytucyjnego. Przez rok nie dopuszczał ich do tego dotychczasowy prezes Andrzej Rzepliński.

Przejściowe rozwiązanie

To jednak przejściowe rozwiązanie, bo w ślad ustaw autorstwa PiS, nowe wybory na prezesa odbędą się w najbliższych tygodniach, na nowych zasadach. Nowa prezes zapowiedziała zwołanie Zgromadzenia Ogólnego sędziów, które ma wyłonić kandydatów do kierowania Trybunałem.

Przyłębska jest absolwentem prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez kilka lat pracowała w służbie dyplomatyczniej i między innymi koordynowała rozmowy w sprawie odszkodowań za działania III Rzeszy i przyznania Polonii w Niemczech statusu mniejszości. W 2007 roku wróciła do orzekania w wydziale pracy Sądu Okręgowego w Poznaniu.

(onet.pl, pap.pl)

Trybunał Konstytucyjny

24 godziny

serwis informacyjny

Andrzej Duda

sędzia

Redakcja 24 godziny
date_range 20 grudnia 2016 schedule 21:04