24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Jesteśmy bezpieczni w sieci? „Zagrożenie siedzi w naszych głowach”

Piotr Niemczyk o zagrożeniach ze strony hakerów

– Będziemy na tyle bezpieczni, na ile sami się nauczymy, że komputer jest wrażliwym urządzeniem, że nikt nie ściąga publicznie gaci. Tak samo musimy traktować swój komputer, on ma być zasłonięty, powinniśmy pilnować swojej własności – ocenił w programie „Teraz ja” Piotr Niemczyk, ekspert do spraw bezpieczeństwa, który próbował odpowiedzieć m. in. na pytanie czy Polacy są świadomi ryzyka, jakie niesie ze sobą atak hakerski. – Zagrożenie siedzi w naszych głowach – dodał gość Tomasza Sekielskiego.

Piotr Niemczyk odniósł się do pracy wiele instytucji państwowych, które korzystają z systemu przetwarzania informacji niejawnych. Czy dane czy są wystarczająco zabezpieczone? – Są na tyle bezpieczne, na ile ludzie, którzy wykonują czynności związane z dostępem do informacji, są świadomi, że mają ich pilnować – przyznał gość „Teraz ja”.

– Zagrożenie siedzi w naszych głowach. Jeżeli my sobie nie zdajemy sprawy z tego ryzyka, to jako kraj nigdy nie będziemy bezpieczni – ocenił Niemczyk.

Czytaj także: 2017 rokiem bez internetu? Sprawdź, co nam grozi

Oficjalnie wiadomo, że Niemcy do 2021 roku mają stworzyć wojskową formację do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni . W jednostce ma służyć 13,5 tys. żołnierzy. – Z tego, co wiem, Polska w ogóle nie ma takiej jednostki do cyberwojny – powiedział ekspert ds. bezpieczeństwa.

– Trzeba pamiętać, że ta obrona przed cyberatakami, to jest na przykład blokowanie urządzeń przed możliwością wgrania tam zdalnie Trojana (wirus komputerowy - przyp. red.) – dodał.

– Obywatele się denerwują na to, że służby szpiegują – przyznał Niemczyk, który zaznaczył, że takie działania są konieczne.

(„24 godziny”)

tomasz sekielski

hakerzy

teraz ja!

komputery

cyberatak

Redakcja 24 godziny
date_range 10 kwietnia 2017 schedule 10:46
Karolina Piasecka: córka bała się, że mąż mnie zabije
Żona byłego radnego w „Teraz ja!”

– Mąż mnie bił, wyzywał, upadlał, obniżał moje poczucie własnej wartości. Tego nikt nie widział. Przed ludźmi był na poziomie, na wspólnych spotkaniach chwalił się mną, a w domu upadlał – wyznała Karolina Piasecka, żona byłego radnego PiS w Bydgoszczy, w rozmowie z Tomaszem Sekielskim. Jak dodała, na opublikowanie wstrząsających nagrań z zapisem domowych awantur zdecydowała się ostatkiem sił.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 kwietnia 2017 schedule 10:47