24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„To jest próba uwiarygodnienia PiS i legitymizacji tego co się stało”

Dyskusja w programie „Tu i teraz”

We wtorek kolejne spotkanie przedstawicieli partii politycznych w sprawie rozwiązania kryzysu parlamentarnego. Według ekspertów to próba legitymizacji działań PiS, niezgodnych z prawem. – To nie jest żadna próba nawiązania porozumienia, to jest próba uwiarygodnienia przez PiS siebie, próba legitymizacji tego co się stało – powiedziała w programie „Tu i teraz” publicystka Eliza Michalik.

Według Michalik nad budżetem głosowano ze złamaniem wszelkich procedur. W jej ocenie nie była ustalona lista obecności, nie wpuszczono części posłów opozycji. Dodatkowo wielu posłów PiS na listę obecności wpisywało się po głosowaniu. – Wydarzyło się coś złego i tutaj nie może być żadnego kompromisu między prawdą, a fałszem. Władza musi przywrócić stan prawny, musi przegłosować legalnie ustawę budżetową. Moim zdaniem opozycja nie powinna niczego negocjować – oceniła Michalik.

Zupełnie odmienne zdanie mieli inni goście Marka Czyża, gospodarza programu „Tu i teraz”. – To co pani mówi to jest pozytywizm prawniczy, wiara w absolutną obowiązywalność i nienaruszalność prawa. Każde prawo musi mieć legitymizację. Jeśli konsens polityczny będzie źródłem legitymizacji porządku prawnego to bardzo dobrze – powiedział Rafał Chwedoruk, politolog.

Z kolei socjolog profesor Henryk Domański dodał: „zachowaniami ludzi rządzi nie tylko prawo, nie tylko normy prawne. Przy pomocy prawa nie da się wszystkiego uregulować”.

W poniedziałek odbyło się spotkanie przedstawicieli partii politycznych, które miało na celu rozwiązanie kryzysu parlamentarnego. Od 16 grudnia część posłów opozycji blokuje salę plenarną. Była to reakcja m. in. na wykluczenie z obrad posła Michała Szczerby, kontrowersje wokół prawidłowości przebiegu głosowania nad budżetem na 2017 rok, a także ograniczenia warunków pracy dziennikarzy w parlamencie.

Kolejne spotkanie przedstawicieli partii zaplanowano na wtorek.

(„Tu i teraz”)

sejm

senat

protest

okupacja

Tu i teraz

wolne media

konflikt

Redakcja 24 godziny
date_range 10 stycznia 2017 schedule 09:04