24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Barbórka. Jak żyją i pracują górnicy?

Przywileje vs. niebezpieczeństwo

Pensje górników od lat są solą w oku Polaków. Nic dziwnego, średnie pensje w tej branży są znacznie wyższe niż przeciętna krajowa, do tego dochodzą deputaty węglowe, „trzynastki” i „czternastki” i deputaty węglowe. Czy jest to jednak praca dla każdego? Więcej w reportażu „24 godzin”.

Górnicze pensje przedstawiane w mediach różnią się, i to bardzo, w zależności od cytowanego źródła. W internecie znaleźć można paski w wypłatami górników, na których widać 2-3 tys. zł, z kolei prasa często pisze o zarobkach powyżej 6 tys. zł brutto.

Rozbieżność może wynikać z tego, że pracownicy kopalni pokazując wynagrodzenia podstawowe, zapominają o dodatkach, a tych jest całkiem sporo. Weźmy chociażby dwie dodatkowe pensje w ciągu roku, deputaty węglowe lub ich równowartość. To znacznie podnosi kwotę, która wpływa do domowego budżetu.

Nie można zaprzeczyć, że górnicy pracują w warunkach ciężkich dla zdrowia i życia. Jednak przywilejami objęci są wszyscy pracownicy tego sektora i chyba to najbardziej nie podoba się reszcie społeczeństwa.

Więcej w reportażu „24 godzin”.

(„24 godziny”, se.pl

górnicy

kopalnia

barbórka

Redakcja 24 godziny
date_range 4 grudnia 2016 schedule 20:58