24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Jak zarabia współczesna mafia? Na podatkach

Państwo traci miliardy złotych

Śruta sojowa, folie typu strecz i elektronika – m.in. te produkty to eksportowe hity polskiej gospodarki. Skarb Państwa powinien zarabiać na nich krocie, ale tak się nie dzieje. Państwo traci ogromne kwoty. Dlaczego? Okazuje się, że na ogół towar jest wirtualny, a tylko faktury VAT są prawdziwe. Mafijni bossowie wiedzą, co w dzisiejszych czasach może przynieść im bogactwo.

Wydawało się, że kryminalna kariera ludzi o pseudonimach Słowik, Wańka i Parasol skończyła się w latach dziewięćdziesiątych – nic bardziej mylnego.

Dawni bossowie mafii pruszkowskiej wrócili. Tym razem podejrzewani o przestępstwa gospodarcze na grube miliony. Mowa tutaj między innymi o wyłudzeniach podatku.

Czytaj także: „Słowik”, „Wańka” i „Parasol” wpadli za VAT

Ze śledztwa wiadomo, że podejrzani zarejestrowali kilkanaście spółek i rozkręcili fikcyjny eksport kawy na którym zarobili 35 milionów złotych. To jedna z najpopularniejszych metod zarabiania na tzw. lewych fakturach.

– Weryfikuje się już teraz, kto jest w zarządzie takiej spółki, gdzie jest siedziba i tak dalej, ale finalnie - gdy pieniądze znajdują się na koncie - osoby odpowiedzialne za przestępstwo biorą je, znikają bez śladu i zaczynają od nowa – tłumaczy Łukasz Piechowiak, ekonomista, prezes Fundacji Krakowskie Przedmieście.

Ćwierć wieku za kratkami. Warto?

Gdy ukrócono wyłudzenia na rynku stali lub paliw, oszuści przerzucili się na inne towary – najczęściej surowce. Ostatnio – mączkę kostną lub śrutę sojową. Sporo fikcyjnych transakcji było też w branży opakowań, meblarskiej czy elektronicznej.

Rząd zapowiadał ostrą walkę z wyłudzeniami. Już niedługo za wyłudzenia podatku powyżej dziesięciu milionów złotych będzie groziło nawet 25 lat więzienia.

Tylko w 2015 roku wykryto wyłudzenia na ponad 80 miliardów złotych. To znacznie więcej niż roczny deficyt budżetowy całej Polski.

(„24 godziny”)

masa

wyłudzenie vat

przestępstwo

mafia

gospodarka

podatek

vat

Redakcja 24 godziny
date_range 4 lutego 2017 schedule 17:33
Nietypowa skrytka mafijnego bossa
Udana akcja CBŚP z zaskakującym finałem

Ośmiu zatrzymanych, zabezpieczenie 44 automatów do gier oraz mienia o wartości 350 tys. zł – to wynik akcji policjantów kieleckiego CBŚP. Gangsterzy czerpali korzyści z automatów do gier hazardowych, które umieszczano w pobliskich lokalach. Zatrzymani usłyszeli zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwami karno-skarbowymi. Lider grupy odpowie dodatkowo za kierowanie gangiem. Co ciekawe, mężczyzna ukrył się przed stróżami prawa w... gołębniku.

Redakcja 24 godziny
date_range 31 marca 2017 schedule 12:26