24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Jak często chodzimy do kościoła? Wynik zaskakuje

Religijność Polaków wzięta pod lupę

Trzech Króli to dobra okazja do zastanowienia się nad religijnością w naszym kraju. Mówi się, że Polska to kraj katolicki, ale czy rzeczywiście tak jest? Badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pokazują, że w 2015 roku blisko 40 proc. Polaków uczestniczyło w mszach świętych, a 17 proc. przystępowało do komunii.

Coraz więcej Polaków chodzi do kościoła – z 39,1 proc. w 2014 roku, wynik o rok później wzrósł do 39,8. W 2015 roku częściej również przystępowaliśmy do komunii św. – wzrost z 16,3 do 17 proc. Dane wskazują, że najwięcej wiernych przychodzi na przedpołudniowe msze w niedziele.

Wyniki badań pokazały ponadto, że w 2015 r. na terenie parafii katolickich w naszym kraju mieszkało 35,5 mln osób, w tym 32,7 mln katolików (92 proc. katolików).

6 stycznia to nie tylko wolny dzień

Objawienie Pańskie w Kościele katolickim jest obchodzone 6 stycznia. Potocznie nazywa się je świętem Trzech Króli. W tym dniu katolicy czczą objawienie się Boga człowiekowi. Symbolem tego wydarzenia jest historia opisująca Trzech Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, aby pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi.

(gazetaprawna.pl, ISKK)

badanie

religia

Kościół

wiara

trzech króli

Redakcja 24 godziny
date_range 6 stycznia 2017 schedule 20:25