24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„To ja, ten cholerny dyżurny murzyn proszę, traktujcie nas dobrze”

Znany dziennikarz apeluje

W Polsce jest coraz więcej ataków rasistowskich. Według danych policji nawet o 40 procent.

Ostatnio ofiarami padają studenci, którzy do Polski przyjeżdżają w ramach zagranicznej wymiany. Niedawno w Bydgoszczy w tramwaju pobito studentów z Turcji i Bułgarii. Ponadto w ostatnim roku w Łodzi doszło do pobicia Algierki i Palestyńczyka. W Słupsku i Toruniu zaatakowano tureckich studentów, a w Warszawie gazem łzawiącym potraktowano Nigeryjczyka.

Uczelnie martwią się o swój wizerunek, bo w świat idzie opinia o nietolerancyjnym i zamkniętym społeczeństwie. Rektorzy 107 uczelni podpisali się pod apelem do Jarosława Gowina, ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, chcą pomocy w walce z atakami na tle rasistowskim.

Na wszystko z niepokojem patrzy Brian Scott z Gujany. Od dwudziestu lat mieszka w Polsce. Jest prezenterem radiowym i uczy angielskiego w jednym z krakowskich gimnazjów. Scott również domaga się stanowczej reakcji ze strony polityków. - Uczę polskie dzieci i jestem bardzo dumny z tego, że nosze polski paszport. Dlatego nie w***cie mnie w dalszym ciągu z tym, że za każdym razem, to ja ten cholerny dyżurny murzyn, muszę prosić traktujcie nas dobrze – mówi rozżalony Scott.

(„24 godziny”)

24 godziny

serwis informacyjny

policja

rasizm

tolerancja

kraków

Redakcja 24 godziny
date_range 16 grudnia 2016 schedule 19:54

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu potwierdziła, że nieznany sprawca ostrzelał autobus miejski linii 95. Zabezpieczone ślady wskazują, że użyto w tym celu broni pneumatycznej. Na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak pękła jedna z bocznych szyb pojazdu. Policja poszukuje sprawcy.

Redakcja 24 godziny
date_range 25 czerwca 2017 schedule 09:56