24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Ja mam wątpliwość, czy każdemu trzeba dać szansę”

Dyskusja na temat resocjalizacji więźniów w programie „Super temat”

– Czasem ktoś pójdzie po linii takiego optymizmu, że osobie skazanej trzeba dać szansę na wolność, no bo on bidulek taki. (…) Ale jeżeli wiadomo, że człowiek ma takie tendencje, a nie inne, to ten anioł wcielony wyjdzie i będzie realizował swoje fantazje – mówiła w programie „Super temat” w Nowa TV Terasa Gens, psycholog, która przez lata pracowała z więźniami. – Szansa dla takiego zbója, który tylko marzy o tym, żeby dorwać obiekt swojego pożądania, się dla niego kończy w momencie, kiedy w perspektywie jest kolejna ofiara – dodała.

31-letni Ryszard D., który w miniony piątek uprowadził 12-latkę decyzją sądu apelacyjnego wyszedł na wolność, choć służba więzienna to odradzała. Mężczyzna miał już na koncie wyrok 9 lat więzienia za skatowanie dziecka.

Do szokujących informacji dotarli dziennikarze „Super Expressu”. Okazuje się, że przed wypuszczeniem 31-latka na wolność, nie przebadano go psychiatrycznie. – Interesowało nas w szczególności, czy tego człowieka, który odbywał 9-letni wyrok za skatowanie 10-letniej dziewczynki, badano psychiatrycznie. Wydawało nam się naturalne, że ten czyn musiał wynikać z jakichś mrocznych spraw (…). Okazało się, że tylko raz, jak przyjmowano tego człowieka do zakładu karnego, został on poddany oględzinom psychiatrycznym i to w zasadzie wszystko – Marek Adamski, dziennikarz „Super Expressu”. Dziennikarze gazety podejrzewają, że późniejsze uprowadzenie 12-letniej Amelki mogło być wynikiem m.in. tych zaniechań.

Dobrej opinii o Ryszardzie D. nie mają mieszkańcy jego rodzinnej miejscowości. W dobre intencje syna nie wierzy nawet jego własny ojciec. Co innego sąd, który oparł się na tym, że osadzony był w zakładzie nagradzany i zachowywał się poprawnie.

„Warunki więzienne to nie jest wolność”

– Jest sprawa tego typu, że warunki więzienne, w których tacy ludzie często bardzo dobrze funkcjonują, to nie jest wolność – zwracała uwagę w programie „Super temat” psycholog sądowy Teresa Gens, która przez lata pracowała z więźniami. – Jeżeli mu zależy na przedterminowym zwolnieniu, to może się zachowywać jak anioł, co nie zmienia faktu, że jeżeli jest sytuacja taka, że ma zaburzenia osobowości sadystyczne, pedofilne, to one się bardzo trudno cofają – tłumaczyła. Psycholog dodała, że szczególnie niebezpieczne jest wcześniejszy wypuszczenie takiego więźnia, bo może się on poczuć bezkarny.

Czytaj także: „NALEŻY MIEĆ WĄTPLIWOŚCI CO DO DECYZJI SĄDU APELACYJNEGO”

– Nikt nie mówi o tym, żeby osoby, które mają różnego rodzaju skłonności nie były izolowane od społeczeństwa, bo to jest cel – mówił z kolei dr Andrzej Dmowski, adwokat z kancelarii Russell Bedford. – Pamiętajmy, że nie mówimy o tym, że dana kara nie jest współmierna, tylko mówmy o tym, ze w tym konkretnym przypadku system, który powinien był zadziałać, nie zadziałał – podkreślał prawnik.

Więcej na ten temat w czwartkowym „Super Expressie”.

(„Super temat”)

porwanie

jarosław kulczycki

amelka

więzienie

recydywista

super temat

więzień

psycholog

teresa gens

resocjalizacja

Redakcja 24 godziny
date_range 9 marca 2017 schedule 09:48