24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

IPN: Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB

Są znane opinie biegłych

Instytut Pamięci Narodowej rozwiał wszystkie wątpliwości i stwierdził, że były prezydent Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB. Taki wniosek wysuwa się z opinii biegłych, którzy potwierdzili, że podpisy na dokumentach z teczki personalnej TW Bolka zostały złożone na pewno przez Lecha Wałęsę.

Biegli z Instytutu Sehna sprawdzali czy m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy z Służbą Bezpieczeństwa, podpisane: Lech Wałęsa „Bolek” faktycznie wypisał był prezydent.

Wałęsa, kiedy ujawniono dokumenty stwierdził, że zostały sfałszowane. To było powodem powołania biegłych przez białostockich śledczych IPN. Ich wnioski są jednoznaczne.

– Biegli wydali bardzo obszerną opinię. Zawiera 235 stron i jest kompleksowa. Wnioski nie pozostawiają żądnych wątpliwości. Odręczne zobowiązanie o współpracy z SB z 1970 roku było w całości nakreślone przez Lecha Wałęsę – powiedział na konferencji Andrzej Pozorski, prokurator badający sprawę.

Jak dodał biegli, potwierdzili również autentyczność podpisów Wałęsy na pokwitowaniach odbioru pieniędzy od SB.

(se.pl, pap.pl)

historia

Lech Wałęsa

polityka

ipn

Redakcja 24 godziny
date_range 31 stycznia 2017 schedule 21:25
Byli prezydenci apelują do rządu o rozwagę
Przy okazji 60. rocznicy Traktatów Rzymskich

Choć, jak sami podkreślają, reprezentują różne tożsamości polityczne i pokolenia, to cel zawsze mieli wspólny – jest nim dobro kraju. W przeddzień 60. rocznicy Traktatów Rzymskich w otwartym liście, byli prezydenci – Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski – apelują do polskiego rządu o rozważną politykę europejską.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 marca 2017 schedule 12:51