24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Inflacja nabiera tempa, a ceny idą w górę

Wzrosną raty kredytów?

Rosnąca inflacja oznacza rosnące ceny. Zazwyczaj są to groszowe sprawy, ale jeśli zebrać cały koszyk, to nie jest już tak kolorowo. Dlatego sięgniemy po kilka najpopularniejszych produktów i porównamy ich ceny z tymi sprzed roku.

W marcu zeszłego roku za litr oleju trzeba było zapłacić średnio 5,76 zł. Za kilogram wieprzowiny bez kości – 13,49 zł. Za kostkę masła – 3,90 zł. Dziś za olej trzeba zapłacić już średnio 20 groszy więcej. Za schab – prawie 2 zł więcej. Cena masła wzrosła o 35 groszy. Wzrost cen w sklepach to pochodna także cen ropy naftowej czy surowców.

Czytaj także: CENY PRĄDU W GÓRĘ. CZEGO JESZCZE?

– Ceny żywności plus ceny energii będą mocno wpływały na cały wskaźnik inflacji. Inflacja może wzrosnąć w okolicach między 2,0 proc. a 2,5 proc. w kolejnych miesiącach – mówi Jarosław Janecki, główny ekonomista Société Générale. To tyle, ile Narodowy Bank Polski uznał za tegoroczne maksimum.

Głównodowodzący polską gospodarką wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki jest jednak spokojny. Być może także dlatego, że wyższe ceny to także więcej pieniędzy z kieszeni podatników w kasie państwa. – Ekonomiści zawsze mówią, że niewielka inflacja zawsze służy rozwojowi gospodarczemu. Oczywiście gdyby ona była za wysoka, to mamy Radę Polityki Pieniężnej, mamy Narodowy Bank Polski. Te instytucje na pewno podejmą odpowiednie decyzje – uważa.

Czytaj także: REKORDOWE CENY IMPORTOWANYCH WARZYW

Ale ekonomiści mówią coś jeszcze, bo decyzje ograniczające inflację też mają swoje konsekwencje dla obywateli. – Niestety, inflacja nam trochę wystrzeli. To z kolei oznacza także podwyżkę stóp procentowych za kilka miesięcy i wyższe raty kredytów dla tych, którzy spłacają je w naszej rodzimej walucie – zwraca uwagę Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Private Equity.

Wzrost cen będzie mniej odczuwalny, dopóki będą rosły płace i emerytury. Te pierwsze mają wyhamować już za kilka miesięcy.

(„24 godziny”)

Mateusz Morawiecki

biznes

finanse

ceny

inflacja

Redakcja 24 godziny
date_range 15 marca 2017 schedule 21:42