24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ile są warte spółki Skarbu Państwa?

Straty i zyski PZU, Orlenu czy KGHM

Spółki Skarbu Państwa z rekordową wartością? Tak, to prawda, tyle że prawdopodobnie doszłyby do tego poziomu już latem 2015 r., ale w maju wybory prezydenckie niespodziewanie wygrał Andrzej Duda. Wtedy wartość największych państwowych firm zaczęła systematycznie spadać.

Po wielkim triumfie PiS w wyborach parlamentarnych to była już prawdziwa lawina, a do jesieni ubiegłego roku spółki straciły 90 mld zł. Wtedy w listopadzie przyszła hossa i do kwietnia udało się w rekordowym tempie odrobić te straty.

Głównie to dzięki surowcowym gigantom takim jak Orlen, Lotos czy KGHM. Widać, że wzrost państwowych spółek to tylko część prawdy. I pojawia się pytanie: na ile to efekt światowych trendów gospodarczych, a na ile zarządzania spółkami skarbu przez polityków?

Czytaj także: Kim jest nowa szefowa Kancelarii Prezydenta?

Od początku roku kurs PZU wzrósł o jedną trzecią, jednak ubiegłoroczny zysk netto PZU po raz pierwszy od bardzo dawna spadł poniżej 2 mld zł. Do rekordowego, wypracowanego w 2013 r. sporo brakuje.

Czytaj także: Bajeczne zarobki prezesów państwowych spółek

Wyniki Orlenu i Lotosu są za to imponujące. Pierwszy od połowy 2015 r. zyskał 68 proc., drugi – 100 proc. To w dużej mierze zależy od sytuacji na rynku ropy czy walki z wyłudzeniami VAT w handlu paliwem. Dlatego w innych sektorach – na przykład energetyce – spółki Skarbu Państwa wciąż nie odrobiły strat sprzed wyborów.

(„24 godziny”)

pzu

biznes

orlen

skarb państwa

spółki Skarbu Państwa

zysk

strata

Lotos

KGHM

ekonomia

Redakcja 24 godziny
date_range 13 czerwca 2017 schedule 21:43
Sadurska odchodzi z Kancelarii Prezydenta
Zostanie wiceprezesem PZU?

Dotychczasowa szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska złożyła rezygnację z pełnionej funkcji. Rezygnacja została przyjęta – potwierdził w czwartek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Według nieoficjalnych doniesień Sadurska może zostać wiceprezesem PZU.

Redakcja 24 godziny
date_range 8 czerwca 2017 schedule 11:42