24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ile kosztuje ochrona Jarosława Kaczyńskiego?

PiS pokazuje sprawozdanie finansowe

Partie polityczne ujawniają swoje finansowe sprawozdania za miniony rok. „Gazeta Wyborcza” podliczyła, na co partia rządząca wydała niemal 50 milionów złotych. Za 2016 rok Prawo i Sprawiedliwość otrzymało bowiem 18 milionów złotych subwencji z budżetu i prawie 30 milionów zwrotu za kampanijne wydatki. Okazało się, że kwota przeznaczona na ochronę prezesa PiS jest zaskakująco wysoka.

Prawie 3 miliony złotych Prawo i Sprawiedliwość przeznaczyło na wynagrodzenia dla pracowników partii. Połowę mniej kosztuje ochrona prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Prywatna firma Grom Group, która nie odstępuje byłego premiera na krok, zainkasowała za to prawie 1,5 mln złotych.

Milion złotych PiS wydaje na fundusz ekspercki – to z niego opłaca się prawników czy wewnątrzpartyjne sondaże i analizy.

Czytaj także: Czy Polacy są zadowoleni z rządów PiS? [SONDAŻ]

Ponadto, ok. 2,5 miliona złotych PiS przeznaczyło w ubiegłym roku na spłatę kredytów.

Z subwencji partia opłaca także swoją siedzibę przy ul. Nowogrodzkiej. Kosztuje ona (średnio) ok. 50 tysięcy złotych miesięcznie.

(„24 godziny”/„Gazeta Wyborcza”)

pis

sejm

prawo i sprawiedliwość

partie

partie polityczne

Redakcja 24 godziny
date_range 5 kwietnia 2017 schedule 21:36
Góra trocin przy wjeździe do Sejmu
Kolejna akcja działaczy Greenpeace

Dzięki zmianom w ustawie o ochronie przyrody – wprowadzonym przez ministerstwo środowiska – sterty trocin są w ostatnim czasie nieodłączną częścią polskiego krajobrazu. Pod wpływem ogromnej społecznej presji pojawił się jednak cień szansy, że ustawę Lex Szyszko da się zmodyfikować. Aktywiści z Greenpeace, są jednak innego zdania. Rozsypali na ul. Wiejskiej trociny z wyciętych drzew. Cała akcja jest wyrazem protestu przeciwko bierności senatorów.

Redakcja 24 godziny
date_range 27 kwietnia 2017 schedule 16:36