24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ile kosztuje ochrona Jarosława Kaczyńskiego?

PiS pokazuje sprawozdanie finansowe

Partie polityczne ujawniają swoje finansowe sprawozdania za miniony rok. „Gazeta Wyborcza” podliczyła, na co partia rządząca wydała niemal 50 milionów złotych. Za 2016 rok Prawo i Sprawiedliwość otrzymało bowiem 18 milionów złotych subwencji z budżetu i prawie 30 milionów zwrotu za kampanijne wydatki. Okazało się, że kwota przeznaczona na ochronę prezesa PiS jest zaskakująco wysoka.

Prawie 3 miliony złotych Prawo i Sprawiedliwość przeznaczyło na wynagrodzenia dla pracowników partii. Połowę mniej kosztuje ochrona prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Prywatna firma Grom Group, która nie odstępuje byłego premiera na krok, zainkasowała za to prawie 1,5 mln złotych.

Milion złotych PiS wydaje na fundusz ekspercki – to z niego opłaca się prawników czy wewnątrzpartyjne sondaże i analizy.

Czytaj także: Czy Polacy są zadowoleni z rządów PiS? [SONDAŻ]

Ponadto, ok. 2,5 miliona złotych PiS przeznaczyło w ubiegłym roku na spłatę kredytów.

Z subwencji partia opłaca także swoją siedzibę przy ul. Nowogrodzkiej. Kosztuje ona (średnio) ok. 50 tysięcy złotych miesięcznie.

(„24 godziny”/„Gazeta Wyborcza”)

pis

sejm

prawo i sprawiedliwość

partie

partie polityczne

Redakcja 24 godziny
date_range 5 kwietnia 2017 schedule 21:36
Referendum szkolne. „Dopóki będzie rządziło PiS, nic z tym nie zrobimy”
Dorota Łoboda w programie „Teraz ja!”

– Chodzi o to, żeby wyrzucić nasze podpisy do kosza, wyrzucić 910 tys. podpisów obywatelek i obywateli pod wnioskiem o referendum szkolne – mówiła w Nowa TV Dorota Łoboda z ruchu „Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji”, komentując skierowanie wniosku obywatelskiego do komisji sejmowej. Jak dodała, rząd chce to zrobić „pod osłoną nocy, żeby nikt tego nie widział”.

Redakcja 24 godziny
date_range 26 czerwca 2017 schedule 09:58