24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ile kosztuje ochrona Jarosława Kaczyńskiego?

PiS pokazuje sprawozdanie finansowe

Partie polityczne ujawniają swoje finansowe sprawozdania za miniony rok. „Gazeta Wyborcza” podliczyła, na co partia rządząca wydała niemal 50 milionów złotych. Za 2016 rok Prawo i Sprawiedliwość otrzymało bowiem 18 milionów złotych subwencji z budżetu i prawie 30 milionów zwrotu za kampanijne wydatki. Okazało się, że kwota przeznaczona na ochronę prezesa PiS jest zaskakująco wysoka.

Prawie 3 miliony złotych Prawo i Sprawiedliwość przeznaczyło na wynagrodzenia dla pracowników partii. Połowę mniej kosztuje ochrona prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Prywatna firma Grom Group, która nie odstępuje byłego premiera na krok, zainkasowała za to prawie 1,5 mln złotych.

Milion złotych PiS wydaje na fundusz ekspercki – to z niego opłaca się prawników czy wewnątrzpartyjne sondaże i analizy.

Czytaj także: Czy Polacy są zadowoleni z rządów PiS? [SONDAŻ]

Ponadto, ok. 2,5 miliona złotych PiS przeznaczyło w ubiegłym roku na spłatę kredytów.

Z subwencji partia opłaca także swoją siedzibę przy ul. Nowogrodzkiej. Kosztuje ona (średnio) ok. 50 tysięcy złotych miesięcznie.

(„24 godziny”/„Gazeta Wyborcza”)

pis

sejm

prawo i sprawiedliwość

partie

partie polityczne

Redakcja 24 godziny
date_range 5 kwietnia 2017 schedule 21:36
Wojciech Wencel wkracza do szkół, zdetronizował m. in. Witkacego!
Ulubiony poeta prawicy pod lipą Adama Federa

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53