24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Idą podwyżki. Co będzie droższe?

Nowy rok oznacza wyższe opłaty

Przedświąteczny sprint powoli zwalnia, jesteśmy już prawie gotowi, na stole ma być smacznie, pod choinką bogato. To szczególny czas, gdy rachunki sprawdzamy niechętnie, a na konto zajrzymy… później. Warto jednak mieć świadomość, że z nowym rokiem czekają nas podwyżki. Które ceny pójdą w górę?

W przyszłym roku wszystkim nam będzie jeszcze trudniej. Więcej zapłacimy za wodę, gaz, prąd i niemal na pewno za benzynę. Liczone osobno podwyżki nie będą dramatycznie wysokie, ale gdy się skumulują - bez wątpienia je odczujemy.

Od 1 stycznia rachunki za gaz wzrosną o ponad 12 procent - wejdzie w życie nowa taryfa. Wyższe ceny maja obowiązywać przez 3 miesiące, ale niewykluczone, że po tym terminie zostaną utrzymane lub wręcz podniesione.

Od nowego roku zdrożej też prąd - mimo, że ceny energii spadają. Wzrośnie za to tzw. opłata przejściowa doliczana do każdego rachunku. W tej chwili to niecałe 4 zł miesięcznie, od stycznia będzie to 8 zł.

Podwyżki odczujemy też korzystając z wody. W 2017 roku za każdy metr sześcienny zapłacimy od 15 do 40 groszy więcej niż w tym roku. Podwyżki obejmą także przedsiębiorców - a przez to my wszyscy zapłacimy więcej za towary i usługi.

Więcej w materiale „24 godzin”.

(„24 godziny”)

rachunki

podwyżki

wydatki

święta

Redakcja 24 godziny
date_range 23 grudnia 2016 schedule 20:25